Bursa Haber – Bursa Haberleri

Patronlardan hükümete yeni kıdem tazminatı çağrısı

ÜRKİYE’nin küresel rekabet yarışında kaybedecek zamanı bulunmamaktadır” açıklamasını yapan TİSK kıdem tazminatı düzenlemesinin gündemden çıkarılmasını istedi.

TÜRKİYE’nin küresel rekabet yarışında kaybedecek zamanı bulunmamaktadır” açıklamasını yapan TİSK kıdem tazminatı düzenlemesinin gündemden çıkarılmasını istedi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), kıdem tazminatının fona dönüştürülmesine yönelik hazırlıkların durdurulmasını istedi.

TİSK yönetim kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, “TİSK olarak beklentimiz, kıdem tazminatı konusunun gündemden çıkarılarak, bir an önce Türkiye’nin yatırım ortamını iyileştirecek, istihdam yaratma kararlarını cesaretlendirecek ve çalışma barışını güçlendirecek düzenlemelere odaklanılmasıdır” ifadesine yer verildi.

TİSK açıklamasında, mevcut kıdem tazminatı sisteminin işverene ağır yük getirmesi yanında, işsizlik sigortası ve iş güvencesi kurumlarıyla birlikte uygulanıyor olmasının da ilave yük unsuru olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca, sistemin iş barışı, işyeri disiplini, iş eğitimi ve işçi-işveren sosyal dengesi açısından da unsurları bulunduğu hatırlatıldı. Açıklamada, “Bütün bunlar dikkate alınmadan yapılacak düzenleme işyerlerinde sosyal sorunlara yol açabilecektir” denildi.

TİSK açıklamasında, sosyal tarafların mutabakatıyla bir düzenlemenin yapılması gerektiğin belirtilerek, “Türkiye’nin küresel rekabet yarışında kaybedecek zamanı bulunmamaktadır” denildi.

Yeni kıdem tazminatı yasası için kritik gün

Yeni kıdem tazminatı iyi mi kötü mü? Ali Tezel anlattı

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ