Bursa Haber – Bursa Haberleri

Alman Parlementerler NATO ile Konya’ya geliyorlar

Alman Dışileri Bakanlığı, Alman parlamenterlerin NATO gezisi kapsamında Konya’ya gelişine izin aldıklarını açıkladı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in, Ankara’nın, Konya askeri üssünde konuşlu Alman askerlerinin Alman parlamenterler tarafından ziyaretine, bir NATO gezisi çerçevesinde izin verdiğini söylediği bildiriliyor.

Ankara, parlamenterlerin hava üssünü ziyaret etmesi için Berlin’in yaptığı başvuruyu Temmuz ayında reddetmişti.

ZİYARET BAŞVURUSU KABUL EDİLDİ

Gabriel’in parlamento savunma komisyonu başkanına gönderdiği mektupta, NATO’nun, 8 Eylül’de Konya askeri hava üssüne bir gezi yapılmasını önerdiği ve Türkiye’nin bu öneriyi kabul ettiği belirtildi.

Bu durumda NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller ziyareti yapacak heyete başkanlık edecek ve heyette Alman parlamento savunma komisyonundan yedi üye yer alacak.

Gabriel’in mektubunda, “Türk Dışişleri Bakanı (Mevlüt Çavuşoğlu) bu öneriyi kabul etti” dediği bildiriliyor.Alman Parlementerler NATO ile Konya'ya geliyorlar

Geziye katılacak parlamenterlerin belirlenmesi için çalışmalar sürüyor.

Türkiye, özellikle teröristleri desteklemekle suçladığı aşırı solcu Left Party (Sol Parti) milletvekillerinin geziye katılmasına itiraz etmişti.

Türkiye’nin İncirlik hava üssündeki Alman askerlerinin ziyaret edilmesi için Almanya’nın yaptığı taleplerin hepsini reddetmesi üzerine Almanya buradaki birliklerini Ürdün’e taşımıştı.

Alman Parlementerler NATO ile Konya'ya geliyorlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ