Bursa Haber – Bursa Haberleri

Çalışan El Sendromu’nu bulup tıp tarihine geçti

İnşaat işçilerinde denk geldiği vakaları araştırarak “Çalışan EL Sendromu” hastalığını keşfeden doktor şimdi tedavisini bulmaya çalışıyor.

Çalışan El Sendromu’nu bulup tıp tarihine geçti

Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Yakutiye Araştırma Hastanesi Nöroloi Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Özdemir, inşaat işçilerinde ‘Çalışan El Sendromu’ hastalığını teşhis ettiğini ve tedavisiyle ilgili çalışmalar başlatacağını söyledi.

Çalışan El Sendromu'nu bulup tıp tarihine geçti

İNŞAAT İŞÇİLERİNİ İNCELEDİ

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, bu hastalığı nasıl teşhis ettiğini şöyle anlattı: “Ellerinde uyuşma ve ağrı şikayetiyle gelen inşaat işçisinin muayenesi normaldi. Sinir sıkışması olabileceğini düşündüm ve kesin tanı için elektrofizyolojik (EMG) yapılmasını istedim. Sonuç sinir sıkışması değildi fakat ellere gelen duyu sinirlerinde etkilenme mevcuttu. Ertesi gün başka bir inşaat işçisi aynı şikayetlerle başvurdu, onun da EMG’sinde aynı sonuçlar mevcuttu. Böyle 10’a kadar hastayı inceledikten sonra literatürü araştırdım. Hastalıkları kıyasladım. Nihai olarak literatürde böyle bir hastalık tanımlanmamış. Şimdi bu hastalığın tedavisine yöneleceğim” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ