Bursa Haber – Bursa Haberleri

Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek

TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, konut alırken depreme dayanıklı binalara odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Yönetim Kurulu Başkanı Şefik Tüzün, “Konut satın alan müşteriler, inşaatta kullanılan beton konusunda bilinçli değil. Unutmamak gerekir ki yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır.” ifadelerini kullandı.

“KONUT ALIRKEN DEPREM GERÇEĞİ UNUTULMAMALI”

TÇMB Başkanı Tüzün yaptığı yazılı açıklamayla, konut satışlarında yaşanan artışa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerektiğini belirten Tüzün, alımlarda konfor, lokasyon gibi özelliklerden daha önce depreme dayanaklı binalara odaklanılması gerektiğini aktardı.

“”İNŞAATLARDA BETON KALİTESİNE ÖNEM VERİLMELİ”

Türkiye’nin önemli deprem bölgelerini bünyesinde bulundurduğunu anımsatan Tüzün, “Yapılan araştırmalara göre konut satın alan müşteriler, inşaatta kullanılan beton konusunda bilinçli değil. Unutmamak gerekir ki yapının temeli, tasarımı ve kullanılan malzemelerin sağlamlığı gibi etkenler de depremin gücüne karşı dayanıklılık açısından önem taşır. İnşaatlarda beton kalitesine çok önem gösterilmelidir. Yapı denetim yasasında belirtilen gerekliliklere firmalar uymak zorundadır. Ayrıca konut firmaları güçlü mühendislik hizmeti alan, kalite kontrol birimi en iyi şekilde yapılandırılmış projeleri tercih etmeliler.”

Tüzün: Konut alırken deprem gerçeğini unutmamak gerek

KONUT SATIŞLARINDAKİ İVME SÜRÜYOR

Açıklamada yer alan bilgiye göre, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörü konut satışlarındaki artışlarla büyüme ivmesini bu yılda sürdürüyor.

TÜİK tarafından son açıklanan verilere göre, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye’de satılan konut sayısı yüzde 3,7 artış ile 654 bine yükselirken, aynı dönemde İstanbul ilindeki konut satışları yüzde 2,5 azalarak 114 bin oldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ