Bursa Haber – Bursa Haberleri

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kenti

Avustralya’nın Melbourne kenti, dünyanın en yaşanabilir kentleri sıralamasında üst üste yedinci kez ilk sırada yer aldı.

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kenti

Ekonomik analiz ve öngörülerde bulunan The Economist Intelligence Unit (EIU), 140 kentin yaşanılabilirlik endeksine bakarak “dünyanın en yaşanabilir şehirlerini” belirledi.

30 KRİTERE GÖRE BELİRLENDİ

EIU’nun, istikrar, güvenlik, altyapı, sağlık, kültür ve eğitim gibi 30 farklı konuyu dikkate alarak hazırladığı listede sağlık, eğitim ve altyapı kategorilerinden tam not alan Melbourne, 100 üzerinden 97,5 puanla dünyanın en yaşanabilir kenti seçildi

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kenti

SIRALAMADA İLK 5 DEĞİŞMEDİ

Böylece dünyanın en yaşanabilir şehri sıralamasında yedi yıldır birincilik unvanını koruyan Melbourne’u, Viyana (Avusturya) 97,4, Vancouver (Kanada) 97,3, Toronto (Kanada) 97,2 ve Adelaide (Avustralya) 96,6 puanla takip etti. Böylece, geçen yılki sıralamada yer alan ilk 5 değişmedi.

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kentiViyana

Listede, Kanada’dan Calgary 96,6 puanla altıncı, Avustralya’dan Perth 95,9 puanla yedinci, Yeni Zelanda’dan Auckland 95,7 puanla sekizinci, Finlandiya’nın başkenti Helsinki 95,6 puanla dokuzuncu ve Almanya’dan Hamburg ise 95 puanla onuncu sırada yer aldı.

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kentiVancouver

MELBOURNE ÜST ÜSTE 7. KEZ

Üst üste elde ettiği dünyanın en yaşanabilir şehri unvanıyla dikkatleri üzerine çeken Avustralya’nın ikinci büyük kenti Melbourne’nun, Avustralya İstatistik Bürosunun verilerine göre hızlı artan nüfusu ile 2050 yılında Sydney’i geride bırakarak ülkenin en büyük kenti olması bekleniyor.

Melborune yine dünyanın en yaşanabilir kentiSydney

Yaklaşık 200 farklı milletin yaşadığı, çok kültürlülüğün eyalet hükümeti tarafından yönetim şekli olarak benimsendiği kentte 240 farklı dil konuşuluyor. Avustralya Açık Tenis Turnuvası ve Formula1 gibi dünyanın önemli spor organizasyonlarına da ev sahipliği yapan Melbourne’da resmi rakamlara göre 60 bin Türk yaşıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ