Bursa Haber – Bursa Haberleri

Türk çayı Gürcistan’da tanıtıldı

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te düzenlenen etkinlikte, tanıtım amacıyla Türk çayı ikram edildi.

Türk çayı Gürcistan’da tanıtıldı

Türk çayı, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Kafkaslarda Bir Yudum Çay” programı kapsamında başkent Tiflis’teki Avrupa Meydanı’nda tanıtıldı.

Türk ve Gürcü halk danslarının sunulduğu etkinlikte Türk çayı ikram edildi.

Türk çayı Gürcistan'da tanıtıldı

Etkinliğe, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Zeki Levent Gümrükçü, Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr Hüseyin Karaman, Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu, eski bakan Faruk Nafız Özak, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Tiflis Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Mehmet Şen, TİKA Tiflis Koordinatörü Hüseyin Şanlı, Maarif Vakfı Gürcistan Direktörü Selçuk Baş, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Tiflis Ofisi Başkanı Özgür Yücel, Gürcü ve Türk İşadamları Derneği Başkanı Kenan Yıldırım, iş adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Türk çayı Gürcistan'da tanıtıldı

ORTAK KÜLTÜRÜN PARÇASI: ÇAY

Büyükelçi Gümrükçü, çayın ortak kültürün bir parçası olduğunu belirterek, “Türkiye ile Gürcistan arasında dostluğu her şekilde yaşatmak lazım. Bu faaliyet de dostluğumuzun bir başka nişanesi, dostluğumuza katkı yapan bir etkinlik oldu diye düşünüyorum.” dedi.

Türk çayı Gürcistan'da tanıtıldı

“DÜNYANIN EN LEZZETLİ VE SAĞLIKLI ÇAYI”

Çaykur Genel Müdürü Sütlüoğlu da Çaykur’un, Kuzey Osetya-Alanya Cumhuriyeti’nde çay paketleme fabrikası kuracağını söyledi.

Gürcistan’a, dünyanın en lezzetli ve en sağlıklı çayı olan Türk çayını tanıtmak amacıyla geldiklerini ifade eden Sütlüoğlu, “Bu bölge bizim için önemli. Gürcistan ve diğer Kafkasya bölgesi önemli. Buralara çok önem veriyoruz.” diye konuştu.

MÜSİAD Tiflis Ofisi Başkanı Özgür Yücel de etkinliğin, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ve daha da ileriye taşınmasına hizmet ettiğini, Türkiye ile Gürcistan’ın iki dost, kardeş ve akraba ülke olduğunu dile getirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ