Bursa Haber – Bursa Haberleri

Dolar kuru nereye kadar düşer? (Dolar kaç TL 25 Ağustos 2017)

Dolar/TL psikolojik eşik olan 3,50’yi kırması sonrasında bu seviyenin altında işlem görmeye devam ediyor.

Dolar kuru nereye kadar düşer? (Dolar kaç TL 25 Ağustos 2017)

Dolar/TL psikolojik eşik olan 3,50’yi kırması sonrasında bu seviyenin altında işlem görmeye devam ediyor. Bankalararası piyasada dolar/TL 3,48’in üzerinde seyrediyor. Euro 4,11 civarında işlem görüyor.

Analistler teknik açıdan dolar/TL’de 3,5040 seviyesinin direnç, 3,4730 seviyesinin ise destek olarak öne çıktığını belirtiyor.Piyasalar ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in bugün Jackson Hole toplantısında TSİ 17.00’de yapacağı konuşmayı bekliyor. Yaklaşık bir aydır 3,50-3,55 bandında seyir izleyen dolar/TL düşüşe geçerek 14 Haziran’dan bu yana ilk kez 3.48’in altına gerilemişti.

DÖVİZ KURLARI

İstanbul ve Ankara’da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibarıyla şöyle:

DOLAR NEREYE KADAR DÜŞER?

Dolar kurundaki düşüş vatandaşın aklına ‘Dolar daha da ucuzlar mı?’ sorusunun getirdi. Milliyet gazetesi yazarı Güngör Uras da bugünkü köşesinden dolar yatırımcısının kafasındaki sorulara yanıt verdi. İşte Güngör Uras’ın, “Dolar daha da düşer mi? Yoksa artacak mı?” sorusuna verdiği yanıtın detayları…

“Dolar fiyatı dün sabah 3.48’e kadar gerilemişti.

– Acaba dolar ucuzluyor mu?

– Ucuzluyor da neye göre ucuzluyor?

– Dolar daha da düşer mi? Yoksa artacak mı?

1) Doların dünya fiyatı (değeri) geriledi. Bunun ana nedeni Başkan Trump’ın neden olduğu güven bunalımı. Dolar endeksi 103’tü 93’e indi.

2) Bizde dövizdeki gelişmeler sadece dolar fiyatına bakılarak değerlendiriliyor. Döviz sepeti önemli. (Dolar ve euro sepeti) Bu sepetin ortalaması yıl başından bu yana 3.80 TL dolayında. Dolar iniyor, euro çıkıyor. Bizim sepet “ucuzlamıyor…”

3) Bizim paramız dünyada bize benzer ülkelerin paralarına göre aşırı değer kaybetmişti. TL’nin değer kaybındaki sapma, benzer ülke paralarına göre %20’lere ulaşmıştı. Şimdilerde bu fark azalıyor. Sapma % 6.5’lerde.

4) Kırılgan 5’li ülkeler arasında faiz en yüksek ülke Türkiye. Devlet Senetleri ve Borsa’ya döviz girişi sürüyor.

5) İhracat gelirinde ve turizmde beklenen artış gerçekleşemedi ama yaz aylarında göreceli olarak buralarda yaşanan artış dolar bolluğu yarattı.

DÜŞERKEN SATAN VAR

6) Bizde dolara olan talep, fiyat yükselirken artar. Daha fazla fiyat artışı beklentisiyle, dolar alanlar çoğalır. Dolar fiyatı düşerken tersi olur. Dolar fiyatı daha da ucuzlayacak diye düşünenler dolar satar.

7) Uzun bayram tatili nedeniyle dolar satanlar var.

8) Bizde dolar piyasası küçük bir piyasa. Bu da günlük olarak doların artmasına veya ucuzlamasına yol açıyor.

Ülkemizin parasının değerini ekonomimizin gücü belirler. Ekonominin gücünün göstergeleri:

(1) Üretime dayalı büyüme oranın yüksek olmasıdır.

(2) Dış ticaret açığının, cari açığın, sonuçta döviz açığının hazmedilebilir boyutta olmasıdır.

(3) Enflasyon oranının düşük olmasıdır.

(4) İşsizlik oranının düşük olmasıdır.

Paramız, ekonomideki olumlu gelişmelere dayalı olarak değil, genelde bizim kontrolümüz dışında küresel gelişmelerden etkilenerek değer kazanıyor, değer kaybediyor. İşte bunun için biz “Kırılgan 5’li Ülkeler” grubunda, parası en fazla değer kaybeden ülke durumundayız.

ÖNEMLİ OLAN ÜRETİM

Doların ucuzlamasının arkasında, (1) Bir ölçüde Türk parasının gereğinden fazla değer kaybettikten sonra, dolar fiyatında gerçekleşen düzeltmenin, (2) Ama büyük ölçüde küresel piyasalardaki gelişmelerin rüzgârı var.

Bu şartlarda dolar fiyatı biraz daha ucuzlayabilir. Ne kadar ucuzlayacağı tahmin edilemez. Ama doların dış dünyadaki dalgalanmalarının etkisinde tekrar artması mümkündür.

Güngör Uras’ın yazısının tamamını okumak için tıklayın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ