Bursa Haber – Bursa Haberleri

ABD’de Kuzey Kore çatlağı mı yaşanıyor?

Kuzey Kore krizi ile ilgili olarak ABD’de ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi hedef alarak

ABD’de Kuzey Kore çatlağı mı yaşanıyor?

Kuzey Kore krizi ile ilgili olarak ABD’de ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD Savunma Bakanı James Mattis, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore’yi hedef alarak “Konuşmak cevap değil!” şeklindeki sözlerine karşılık, “Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez.” dedi. Öte yandan ABD Füze Savunma Ajansı ile ABD donanmasının ortaklaşa Hawaii açıklarında başarılı şekilde füze savunma sistemi denediği de bildirildi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pentagon’da yaptığı konuşmada, Başkan Trump’ın sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “ABD, Kuzey Kore’yle konuşuyor ve fahiş şekilde 25 yıldır para ödüyor. Konuşmak cevap değil!” şeklindeki paylaşımına cevap verdi.

Mattis, Trump’ın Kuzey Kore kriziyle ilgili son paylaşımının sorulması üzerine “Diplomatik çözümlerimiz asla bitmez.” ifadesini kullandı.

Güney Kore Savunma Bakanı Minister Song Young-moo’yla gazeteciler karşısına çıkan Mattis, “Birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Bakan ve ben, kendi ülkelerimiz, halklarımız ve çıkarlarımız için güvenlik sağlama sorumluluğunu paylaşıyoruz. Bugün de bunu konuşmak için buradayız.” diye konuştu.

Mattis, Güney Kore’ye asker desteği sağlanıp sağlanmayacağı yönündeki soruya ise cevap vermedi.

ABD FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ DENEDİ

Öte yandan ABD Füze Savunma Ajansı ile ABD donanmasının ortaklaşa Hawaii açıklarında başarılı şekilde füze savunma sistemi denediği de bildirildi. Füze Savunma Ajansı, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu sisteme ait füzelerin USS John Paul Jones adlı Amerikan destroyerinden fırlatıldığını ve yapılan denemeyle orta menzilli balistik füze hedeflerinin Standart Missile-6 (SM-6) güdümlü füzesiyle başarılı şekilde yakalandığı belirtildi.

Donanmanın “balistik füze hedeflerini etkisiz hale getirmekteki yüksek kabiliyetini ortaya koyduğu” vurgulanan açıklamada, söz konusu denemenin, Kuzey Kore’nin Japonya açıklarına attığı balistik füzeden bir gün sonra gerçekleştirildiğine dikkat çekildi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ