Bursa Haber – Bursa Haberleri

Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

BM, Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı düzenlendiğini ve durumun daha da kötüye gitmesinden endişeli olduklarını açıkladı.

Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

BM İnsan Hakları Özel Raportörü Yanghee Lee, BM Din ve İnanç Özgürlüğü Özel Raportörü Ahmed Şahid ve BM Azınlık Sorunları Raportörü Fernand de Varennes’in yaptıkları ortak yazılı açıklamada, “27 binden fazla kişi, Myanmar’dan Bangladeş’e Cox’s Bazar bölgesinden giriş yaparken 20 binden fazla kişi de sınırda bekletiliyor ve sayı giderek yükseliyor.” ifadelerine yer verildi.

“GİTTİKÇE KÖTÜYE GİDİYOR”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yanghee Lee, ülkede askerlerin ayrım gözetmeksizin Arakanlı Müslümanları öldürdüğü ya da yaraladığını belirterek “Myanmar’dan kaçan Arakanlı Müslümanlara, roketatarlı saldırı düzenlendiğine dair birkaç güvenilir kaynaklardan bilgi geldi. Bölgede gittikçe kötüye giden şiddet çemberi büyük bir endişe oluşturuyor ve bu durumun acil olarak sonlandırılması gerekir.” değerlendirmesinde bulundu.

Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

Myanmar hükümetine Arakanlı Müslümanların tahliye edilmesine yardım etme çağrısında bulunan Yanghee Lee, “Yetkililer, şiddetten etkilenen bölgelerde yaşayan sivillerin daha güvenli bölgelere tahliyesinde yardımcı olurken Arakanlı Müslümanlara ise yardımcı olmuyor.” görüşünü aktardı.

Ülkedeki insani durumun kötüleşmeye devam ettiğini vurgulayan Yanghee Lee, “On binlerce insanın büyük çapta insan hakları ihlallerine maruz kalma riski taşımasından endişe duyuyorum.” uyarısında bulundu.

Arakanlı Müslümanlara roketatarlı saldırı

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ