Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kerkük’teki Araplardan referanduma tepki

erkük’te Türkmenlerden sonra Arap siyasi partileri de Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin bağımsızlık referandumunu reddettiklerini açıkladı.

Kerkük’teki Araplardan referanduma tepki

Kerkük'teki Araplardan referanduma tepki

Arap Milletvekili Halid Muferci, Kerkük’te düzenlediği basın toplantısında, Arap siyasi partileri adına, IKBY’nin söz konusu referandumuna karşı ortak açıklamayı okudu.

Muferci, anayasaya aykırı olduğununu belirttiği referandumu reddettiklerini, bunun Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde yapılmasının da hiçbir yasal dayanağının olmadığını söyledi.

“REFERANDUMU TANIMAYACAĞIZ”

Referandumun Irak’ın bölünmesinin başlangıcını oluşturacağını dile getiren Muferci, “Referandumun sonuçlarını tanımayacağız ve bunu, meşruiyeti bulunmayan partizanca tutum olarak değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kerkük’teki Arapları referandumu boykot etmeye davet eden Muferci, Irak Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Meclis Başkanı’nı da referanduma karşı yasal görevlerini yerine getirmeye çağırdı.

TÜRKMENLERE BOYKOT ÇAĞRISI

Kerkük’teki Türkmen siyasi partiler de dün referandumu reddettiklerini, sonuçlarını tanımayacaklarını belirterek, Türkmenleri boykota çağırmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ