Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bakan Fakıbaba: Bundan dolayı savaşlar çıkacak!

Gelecekte su kaynaklarının petrol kaynaklarından daha değerli olacağını ifade eden Fakıbaba, bu kapsamda planları yapıldığını söyledi.

Bakan Fakıbaba: Bundan dolayı savaşlar çıkacak!

Gelecekte su kaynaklarının petrol kaynaklarından daha değerli olacağını ifade eden Fakıbaba, bu kapsamda planları yapıldığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Zirvesi’nin açılışında kameralar karşısına geçti.

Burada Başbakan Binali Yıldırım’ın kendisine GAP’ın bitirilmesi konusunda talimat verdiğini açıklayan Bakan Fakıbaba, suyun çok önemli olduğunu bunun farkında olduklarını ifade etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, gelecekte savaşların petrol yüzünden değil su yüzünden çıkacağını belirterek şimdiden plan yaptıklarını sözlerine ekledi. Fakıbaba’nın açıklamalarından satır başları; “Hemen ilk açılışta bir defa çok samimi şekilde “Kendi kendimize yeteceğiz, kendi kendine yetebilen bir Türkiye’yi hep beraber yapacağız” diyorum.

Çiftçi kardeşlerimizin elini öpmekten gurur duyarım. Biz burada insan için varız. Tarım olmasa, hayvancılık olmasa biz ne yapabiliriz?

Tarım, insanoğlunun varlığını sürdürmesini sağlayan, birçok medeniyetin kurulmasını sağlayan stratejik bir sektördür. Gıda olmasa insanoğlu olmaz. Son dönemde kritik bir sektör ve önemli bir mücadele alanı haline geldi.

Gıda, tarım ve hayvancılık tüm dünyanın öncelikli konuları arasında. Savaşlar, petrolden dolayı değil sudan dolayı çıkacak. Geleceğin dünyasında tarım ve gıda savaş nedenleri olacak. Toprağın, suyun ne olduğunu, nasıl öneme sahip olduğunu benim de farkında olduğumu belirtiyorum.

Nüfus artışı tarım arazilerinin yok olması iklim değişikliği gibi faktörler tarımın ne kadar stratejik ve hayati bir sektör olduğunu bizlere gösteriyor. Biz bunları görüyoruz ve şimdiden buna göre plan yapmak zorundayız. Bir ülke kendi üretimini yapamıyorsa tam bağımsız ve özgür sayılamaz. Bu nedenlerdendir ki gıdasını kendisi üretebilen ülkeler, geleceğin lider ülkeleri olacaktır.

Türkiye’nin bir lider ülke olacağına inanıyorum. Sulanabilir arazileri su ile buluşturduğumuz da biz nasıl artacağını göreceğiz. Bundan 2 gün önce sayın Başbakanımızla Şanlıurfa’da idim, GAP’taydım. Bize verdiği talimat şu:

“Şu GAP’ı Allah rızası için bitirelim.” 3 milyon dekar suyun sadece Şanlıurfa’da sulanması için ilk emri vermiştir. 3 milyon dekar suyun araziye kavuşması, üretim demektir, istihdam demektir, terörün önlenmesi demektir… Tarım işçisi veren Şanlıurfa’nın tarım işçisi alan konuma gelecektir.

Biz çalışacağız, inanacağız, birlik ve beraberliğimzi sürdüreceğiz. Bir Cizre’yi, Şırnak’ı görmenizi isterim. Oradaki tabiatı, oradaki insanların güzelliğini görmenizi isterim. Birileri bu ülkeyi bölmek istiyor, bunun için mücadele etmemiz lazım. Konumzu tabii ki de gıda, hayvancılık ama çok ayrı şeyler de değil. Hangi ülke tarafından Türkiye’nin bölünmek istendiğini hepiniz çok iyi biliyorsunuz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ