Bursa Haber – Bursa Haberleri

Habur’a alternatif Ovaköy kapısı için çalışmalar başladı

Yeni sınır kapısıyla Irak devleti ile doğrudan bağlantı sağlanacak; Kuzey Irak yönetimi bypass edilmiş olacak.

Habur’a alternatif Ovaköy kapısı için çalışmalar başladı

Kuzey Irak’a yönelik ekonomik yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, alternatif güzergahlar için çalışıldığını belirtti.

Habur'a alternatif Ovaköy kapısı için çalışmalar başladı

“OVAKÖY’ÜN SEÇİLMESİNİN NEDENİ KÜRT BÖLGESEL YÖNETİMİNİ BYPASS ETMEK”

A Haber’de yayınlanan bir programda Habur’a alternatif kapının açılması konusundaki soruları yanıtlayan Tüfenkci, “Habur’a alternatif kapı için çalışıyoruz. Nusaybin Ovaköy, Habur’a alternatif olacak” ifadelerini kullanırken, “Ovaköy’ün seçilmesinin temel nedeni Kürt Bölgesel Yönetimi’ni bypass etmek. Ovaköy sınır kapısının geçilmesinin hemen ardından Irak’ın Dayrabun kasabası üzerinden Dicle nehrinin batısına geçilecek. Türkmen nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölge kullanılacak. Böylece Irak Kürt Bölgesel Yönetimi izole edilmiş olacak. Kurulacak yeni ticaret hattı doğrudan Telafer’e gidecek. Dolayısıyla Kürt Bölgesel Yönetimi’ne giriş-çıkış vergisi ödenmeyecek. Hat, Telafer’den sonra Musul’a ardından da Bağdat’a uzanacak. Bu yöntemle Zaho ve Duhok kentlerinden geçmeye gerek kalmayacak.”

Habur’a alternatif Ovaköy kapısı için çalışmalar başladı

“ALACAĞIMIZ TEDBİRLER BARZANİ HÜKÜMETİNE KARŞI”

Sürecin ne zaman sonlanacağı ile ilgili soruya Bakan, “Bu biraz da ilgili kurumların çalışmalarının neticesinde ortaya çıkacak. 2-3 ayda da açılabilir biraz zaman da alabilir. Irak tarafındaki yolların iyileştirilmesi ve o koridorunda da güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bunlar belli zaman alabilir.” şeklinde yanıt verirken, Kürt halkının her zaman yanında olunduğunu belirterek “Burada alacağımız tedbirler Barzani hükümetine karşı.” dedi.

Habur'a alternatif Ovaköy kapısı için çalışmalar başladı

“CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI ÖNEMLİ”

Cilvegözü sınır kapısının önemini vurgulayan Bülent Tüfenkci, “Giriş ve çıkış gümrük hizmetleri sınırlandırılmış vaziyette. Suriye’den ülkemize giriş, Türk vatandaşlarının giriş-çıkış ve gümrük hizmetleri durdurulmuş durumda. Gerekçe orada geçtiğimiz ay içerisinde meydana gelen bir takım sıkıntılar. Karşı kapının güvenliği noktasındaki ve oradaki örgütlerin ele geçirmesi neticesinde oluşan bir durum.” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ