Bursa Haber – Bursa Haberleri

ITC’den Kerkük’te ‘Türkmen Koruma Birlikleri’

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Kerkük kentindeki güvenliğin sağlanması için “Türkmen Koruma Birlikleri” isimli birliğin kurulacağını belirtti.

ITC’den Kerkük’te ‘Türkmen Koruma Birlikleri’

ITC Başkanı Erşet Salihi, dün gece kimliği henüz belirlenemeyen kişilerin roketatarlı saldırısına uğrayan ITC bünyesindeki Türkmen Esnaflar Birliği’ne getçekleştirdiği ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, “Kerkük polisinin kent güvenliğini sağlamakta yetersiz kalmasından dolayı Türkmen mahalleleri ve ITC bürolarının hemen hergün saldırılara maruz kaldığını” söyledi.

ITC'den Kerkük'te

Saldırıların özellikle gayrimeşru referandum sonrasında arttığına işaret eden Salihi, “Türkmen mahalleleri ve ITC bürolarının korunması için Türkmen Koruma Birlikleri oluşturulacak.” dedi.

“BAĞDAT DIŞINDA BİRYERDEN TAKVİYE İSTEMİYORUZ”

Merkezi hükümete bağlı bir kent durumundaki “Kerkük’ü koruma sorumluluğunun Bağdat’ta” olduğunu vurgulayan Salihi, ”Kerkük’e, Bağdat’ın dışında hiçbir yerden takviye güç gelmesini istemiyoruz. Buraya gelen güçler kentte sorun yaratıyor.” diye konuştu.

ITC'den Kerkük'te

Bağdat yönetiminin Kerkük’te zayıflamasından dolayı kentte PKK gibi terör örgütü unsurlarının artmaya başladığına dikkati çeken Salihi, “ITC ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) arasında her ne kadar siyasi anlamda anlaşmazlık olsa da Kerkük’te nüfuz çoğunluğu olan KYB’nin, kentteki PKK varlığına son verme imkânı olduğuna inandıklarını” ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ