Bursa Haber – Bursa Haberleri

Karaciğer hastası İranlı kadına hemşehrisinden nakil

İRAN’dan 2 yıl önce eşi ve 4 yaşındaki oğluyla Türkiye’ye gelen Zohre Hakkakiyan, Denizli’ye yerleşti.

Karaciğer hastası İranlı kadına hemşehrisinden nakil

İRAN’dan 2 yıl önce eşi ve 4 yaşındaki oğluyla Türkiye’ye gelen Zohre Hakkakiyan, Denizli’ye yerleşti.

Ülkesinde uzun süre sağlık sorunları yaşayan Hakkakiyan’a, şikayetlerinin artması üzerine başvurduğu hastanede karaciğer yetmezliği teşhisi konuldu.

Durumunun ağırlaşması üzerine İzmir’deki Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan kadın için ailesi sosyal medya üzerinden organ bağışı çağrısı yaptı. 

Nakil için beklerken sağlık durumu kötüleşen Hakkakiyan’a mutlu haber, kendisi gibi 2 yıl önce ülkeye sığınan 29 yaşındaki İranlı Saed Yari’den geldi. 

Etik kuruldan gerekli izinler çıktıktan sonra, Hakkakiyan operasyona alındı. İranlı kadın, hastanede Yari’den alınan karaciğer dokusunun nakledilmesiyle hayata tutundu. 

“Hiç düşünmeden nakli kabul etti. 4 yaşında bir oğlum var, ona kavuşmayı iple çekiyorum.”  Hakkakiyan,yaptığı açıklamada, hastalığının son döneminde bilincinin kapanmaya başladığını söyledi.

Kendisine karaciğer dokusu bağışında bulunan Yari’ye minnet duyduğunu anlatan Hakkakiyan, “Hiç düşünmeden nakli kabul etti. 4 yaşında bir oğlum var, ona kavuşmayı iple çekiyorum.” dedi. 

Yari ise organ bağışının önemine işaret etti.

Hakkakiyan ile daha önce tanışmadıklarını belirten Yari, “Türkiye’de bir kardeş kazandım. Tamamen kendi irademle ve gönüllü olarak bu işi yaptım. Şu anda durumunun iyi olması beni çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu. 

Yari, Türk insanının sevgi dolu ve yardımsever olduğunu da sözlerine ekledi. 

Ameliyatı gerçekleştiren ekipten Doç. Dr. Ömer Vedat Ünalp ise kadının hastaneye geldiğinde durumunun kötü olduğunu ifade etti.

Türk vatandaşı olmadığı için Hakkakiyan’a kadavradan nakil yapma imkanının bulunmadığını dile getiren Ünalp, “Donöre, hastanın yakınları tarafından sosyal medya aracılığıyla ulaşılmış. İkisinin de İranlı olması güzel bir tesadüf oldu. Her ikisinin de sağlık durumu gayet iyi.” dedi.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ