Bursa Haber – Bursa Haberleri

Fitch’e göre Türkiye’nin büyüme beklentisi yükseldi

Fitch’in yayınladığı Küresel Ekonomik Görünüm – Eylül 2017 raporu açıklandı. Türkiye’nin 2018- 2019 büyüme beklentisi: yüzde 4.1

Fitch’e göre Türkiye’nin büyüme beklentisi yükseldi

s

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in yayınladığı “Küresel Ekonomik Görünüm – Eylül 2017” raporunda, 2010 yılından bu yana küresel ekonominin en hızlı büyüme yolunda olduğu belirtilirken kurumun bu yıl için küresel büyüme beklentisi yüzde 3.1, gelecek yıl için ise yüzde 3.2 olarak verildi.

TÜRKİYE 3. ÇEYREKTE YÜZDE 5.5 BÜYÜYECEK

Türkiye beklentilerine de yer verilen raporda, mali teşviklerin ve Kredi Garanti Fonu’nun büyüme performansını desteklediği belirtilerek “Yüksek frekanslı göstergeler güçlü ivmelenmenin 3. çeyrekte de devam ettiğine işaret ediyor. Bu nedenle 2017 büyüme beklentimizi Haziran’daki yüzde 4.7’den yüzde 5.5’e revize ediyoruz.” denildi.

GELECEK YIL BÜYÜME ORANI YÜZDE 4.1

Türkiye’nin 2018 ve 2019 yıllarında büyüme oranının yüzde 4.1 olarak beklendiği ifade edilirken enflasyonun bu yıl yüzde 9.5, gelecek yıl yüzde 8, politikas faizinin ise 2017-2019 döneminde yüzde 8 olmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye’ye dair “Çift haneli enflasyon nedeniyle Merkez Bankası 2017 boyunca gevşek politikadan kaçınmalı. Gelecek sene enflassyonda beklenen ılımlı düşüş bir nebze gevşeme için alan açabilir. Lira ise küresel finans piyasası koşullarındaki değişimlere kırılgan kalmaya devam ediyor.” ifadelerine de yer verildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ