Bursa Haber – Bursa Haberleri

En Yaygın Cinsel Fobiler

Cinsel fobilerin var olduğunu öğrenmek bizim için şoke edici olabilir. Tuhaf görünebilir, fakat sandığınızdan daha yaygındırlar. Peki öyleyse onları neden bu kadar az duyarız? Psikoloji Bilim Doktoru Dr. Zafer Akıncı en yaygın cinsel fobileri anlattı…

En Yaygın Cinsel Fobiler

Çünkü insanlar utanç ya da çekingenlik nedeniyle bu tip fobileri her zaman dile getirmezler. Bu makalede en yaygın fakat bilinmeyen fobiyi ele alacağız.

Dr. Schreiner’in yaptığı bir çalışmada cinsel isteksizliğin ve cinsellikten kaçma davranışının altında anlamlı bir oranda bahsedilmeyen, konuşulmayan, saklanan tiksinti duygusunun olduğu kanıtlanmıştır. Tiksinti problemi kadınlarda daha fazla görülen bir problemdir. Bir kişinin kendinde cinsellikle ilgili tiksinti problemi var diyebilmesi için, bu tiksinti duygusunu durduramıyor yani kontrol edemiyor olması gerekir. Ayrıca bu tiksinti duygusu kişiyi cinsellikten uzaklaşma, kaçma davranışına itiyor ise tiksinti probleminden bahsedebiliriz. Tiksinti eşinin vücuduna, ten kokusuna, ağız kokusuna, cinsel organdan gelen kokuya, cinsellik sırasındaki nefes sesine, cinsel organların tuvalet işlevlerinin oluşuna,…gibi bir çok şeye karşı olabilir. Eğer tiksintinin gerçek kaynağını tespit edebilirseniz çözebilirsiniz.

Bir erkek eşinin vücudunu annesinin vücuduna benzettiği için farkında olunmayan bir tiksinti duygusu ile eşinden yüksek oranda uzaklaşabilir. Hatta kişilerin bazen bu tiksinti duygusundan kaynaklı cinsel hayatları bitme noktasına gelebilir. Bazen kişiler bu durumu fark etmeyebilir, bazen kendilerinden bile saklayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ