Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bedesten Çarşısı – Dış Bedesten – Tarihçesi – Fotoğraf Galeri

Bursa Tarihi Bedesten Çarşısı – Bedesten Civarı Çarşısı Tarihçesi ve Bedesten Çarşısı Fotoğraf Galerisi. Bedesten Çarşısı’na nereden nasıl ulaşabilirsiniz tüm detaylarıyla, bu yazımızda.

Bedesten Çarşısı – Dış Bedesten – Tarihçesi

Bedesten çarşısı Bursa’lılar tarafından çokça bilinmeyen çarşılardan bir tanesidir. Çarşı aslında önemli bir noktada çok iyi bir yerdir. Ayakkabıcıların ve hazır giyim konfeksiyon firmaların yer aldığı yerdir ve çok uygun fiyatlara sahip bir çarşıdır. Mutlaka gitmeyi tercih etmelisinizi.

Evliya Çelebi‘ye göre, Bedesten’in dört çevresi kuyumcular çarşısı imiş. Bunun çevresinde Gazzazlar Çarşısı, Kavukçular Çarşısı, Takkeciler Çarşısı, İplikçiler Çarşısı, Bezzazlar/Bezciler Çarşısı, Halat Çarşısı, Gelincik Çarşısı ile Hallaçlar çarşıları ile çevrili imiş. Bu çarşıların üzeri, önceleri kurşun örtülüydü. Bazı yerlerinde demir pencereleri vardı. Evliya Çelebi bu çarşının her köşesinde mutlaka bir çeşme varmış. Ayrıca bugünkü yeni Kapalıçarşı’nın uzantısı olan ; Saraçhane Çarşısı varmış ki bu çarşıda her türden esnaf varmış.

Zaman içerisinde Bedesten’in çevreside bütün olarak çarşı olmuş.İsmine de Bedesten Civarı Çarşısı denmiş.

Karşılıklı dükkanlar geniş yerlerinde tezgahlar ile çok rahat alışveriş yapılabilir bir yerdir Bedesten.Ayakkabıcılardan, çamaşırcılara, kuyumculardan,giyimcilere çok çeşitli dükkanlar vardır.Esnafı cana yakın, güleryüzlüdür.

Bedesten Civarı Çarşısında  270 adet dükkan bulunmaktadır, bu dükkanların geneli Ayakkabı üzerine satış yapmaktadır.

Bedesten Çarşısı Nerede

Bedesten çarşısına kapalı çarşı içerisinden ve Cumhuriyet caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yorgancılar çarşısını sorduğunuz vakit size göstereceklerdir. Toplu taşıma ile ancak Ulucamii yada Zafer plaza’nın oraya kadar gelebilirsiniz. Ondan sonra çarşıya ancak yayan ulaşabilirsiniz.

Bedesten Çarşısı Ulaşım Haritası

Bedesten Çarşısı Fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ