Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bedesten Kuyumcular Çarşısı – Tarihçesi – Fotoğraf Galeri

Bursa Tarihi Bedesten Kuyumcular Çarşısı – İç Bedesten Tarihçesi ve Bedesten Kuyumcular Çarşısı Fotoğraf Galerisi. Bedesten Kuyumcular Çarşısı’na nereden nasıl ulaşabilirsiniz tüm detaylarıyla, bu yazımızda.

Bedesten Kuyumcular Çarşısı – Tarihçesi

Bedesten adı Bazzazistan’dan galattır. Anlamı bez satılan yer demektir.

Bu tarihte en değerli mal olan ipek ve kumaşların satıldığı yer anlamına gelir. Bu değerli ürünleri satan çarşı da, her tarafı kapalı bir biçimde tasarlanmıştır. Buna da her kentte Kapalıçarşı denilmiştir.

Bursa’nın en önemli ticari merkezidir. Eskiden bedesten olarak Orhan Bey’in yaptırdığı Emir Hanı kullanılıyormuş. Daha sonra bugün bile aynı amaçla kullanılan Yıldırım Bayezid yaptırdığı bedesten kullanılmaya başlanmıştır.

Bedesten, Bursa Çarşısı’nın merkezinde yer alır. Diğer çarşılar bunun çevresinde kurulmuştur.
Bedesten Kuyumcular Çarşısında 57 adet dükkan bulunmaktadır, bu dükkanların geneli Kuyumculuk üzerine satış yapmaktadır.

Bedesten  Kuyumcular Çarşısı Nerede

Bedesten Kuyumcular çarşısına kapalı çarşı içerisinden ve Cumhuriyet caddesi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yorgancılar çarşısını sorduğunuz vakit size göstereceklerdir. Bedesten çarşısının iç bölümünde yer almaktadır. Toplu taşıma ile ancak Ulucamii yada Zafer plaza’nın oraya kadar gelebilirsiniz. Ondan sonra çarşıya ancak yayan ulaşabilirsiniz.

Bedesten Kuyumcular Çarşısı Ulaşım Haritası

Bedesten Kuyumcular Çarşısı Fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ