Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kayhan Çarşısı – Tarihçesi – Fotoğraf Galerisi

Bursa Tarihi Kayhan Çarşısı Tarihçesi ve Kayhan Çarşısı Fotoğraf Galerisi. Kayhan Çarşısı’na nereden nasıl ulaşabilirsiniz tüm detaylarıyla, bu yazımızda.

Kayhan Çarşısı – Tarihçesi

Çarşı Bölgesi’nin ve İnönü Caddesi’nin doğusunda yer alır. İnönü Caddesi’nin açılmasından sonra çarşı bütünlüğünden kopsa da, Bursa mutfağı adına önemli bir yeri olan bu çarşı değerini korumuştur. Şehir dışında pek bilinmese de Bursa’lılar için döner kebap kadar meşhur olan pideli köfte esnafı ağırlıklı olarak bu çarşıdadır. Burada karşınıza çıkacak lokantalarda leziz yerel ev yemekleri bulabilirsiniz. Bursa’nın en önemli çarşılarından biridir. Birçok kez yangın çıkmıştır. Hatta Bursa yangınlarının çoğu buradan çıkmaktaydı. Bunun nedeni, bugün bile mahallede bulunan demirci ve bıçakçıların ocaklarıydı. Kadı sicillerinde çarşı ile ilgili çok sayıda bilgiye rastladık. Çarşının Selçuk Hatun vakfı olduğu anlaşılıyor. XX. yüzyıla gelindiğinde ise çarşıda ilginç bir şey yok; otomobil garajları ve şekercilerin yoğunlukla bulunduğu bir çarşı görünümündedir. Burada bazı günler sebze pazarları da kurulurmuş. Çevresinde ve Kapalıçarşı’ya doğru ise, Bursa’nın ünlü bıçakçıları varmış. Bıçakçılar bugün halen aynı yerde faaliyetlerini sürdürmekteler. Evliya Çelebi bu çarşıda, yemiş pazarcılarının dükkanlarını meyve dalları ile süslediklerini yazar. Kayhan çarşısı 130 işyeri ile hizmet vermektedir.
Mevcut 11 pideli köfteci, 2 köfteci, 5 pideci, 3 kuruyemişçi, 3 lokanta, 2 ekmek fırını, 3 tatlıcı-börekçi,3 kasap, helvacı-balıkçı- manav-bakkal ile gıda ağırlıklı olmakla beraber 3 hırdavatçı, 8 bıçakçı, 5 nakliyeci, 3 konfeksiyoncu, 5 demirci, 3 marangoz, 6 tenekeci, 2 kömürcü, 2 inşaat malzemecisi ve 5 kahvehane ile beraber muhtelif sanatkarları barındırmaktadır.

Kayhan Çarşısı Nerede

Kayhan çarşı’na toplu ulaşım araçlarıyla inönü caddesi otobüs durağında indiğiniz vakit 50 metre aşağıdadır. Aracınız ile geldiğiniz vakit çarşısın arka tarafında bulunan otoparka aracınızı parkedebilirsiniz. Çarşı içerisine araçla girmek pek mümkün değildir.

Kayhan Çarşısı Ulaşım Haritası

Kayhan Çarşısı Fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ