Bursa Haber – Bursa Haberleri

Bursa Kent Müzesi – Tarihçesi – Fotoğraf Galerisi

Bursa Tarihi Bursa Kent Müzesi Tarihçesi ve Bursa Kent Müzesi Fotoğraf Galerisi. Bursa Kent Müzesi’ne nereden nasıl ulaşabilirsiniz tüm detaylarıyla, bu yazımızda.

Bursa Kent Müzesi – Tarihçesi

Atatürk Caddesi üzerinde, Atatürk heykelinin hemen arkasındadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2004 yılında açılan müze, kentin eski adliye binasında hizmet vermektedir. Müzede kalıcı sergilerin yanı sıra, değişik dönemlerde Bursa’yla ilgili farklı konulu sergiler de düzenlenmektedir. Bursa’nın 8500 yıllık zaman diliminde geçirdiği değişim ve dönüşümlerin sergilendiği üç katlı müze, 2006 senesinde Avrupa Müze Forumu’nda ödül kazanmıştır.Tarihi ve kültürel mekanlarıyla adeta konumunda olan Bursa’nın tüm tarihi ve kültürel değerlerini bir arada görebileceğiniz en önemli mekan şüphesiz “Bursa Kent Müzesi“dir. 2004 yılından bu yana kent merkezinde üç katlı tarihi bir binada hizmet vermeye başlayan Bursa Kent Müzesi’nde Bursa’nın yaklaşık 7000 yıllık geçmişi anlatılmaktadır. Bu geniş tarih yelpazesinde Bursa kentinin tarihi, coğrafyası, ticari, sosyal, ekonomik ve kültürel değerleri belli bir sistematikte, görsel sunum, obje ve animasyonlarla ziyaretçilere aktarılmaktadır. Hem içerik hem de biçim açısından geleneksel müzecilik kalıplarından farklı şekilde yapılandırılan müzenin giriş katında kronolojik, alt ve üst katlarda ise tematik anlatım söz konu sudur. Galerilerdeki sergileme sisteminde tek boyutlu anlayıştan uzaklaşmak amacıyla çeşitli objeler, canlandırmalar, maketler ve mankenler kullanılmıştır.

Müzenin bodrum katında yer alan “Tarihi Esnaf Sokağı‘nda; Bursa’nın geleneksel ticaret hayatı özgün dekor ve canlandırmalarla tanıtılmaktadır. Adeta yaşayan bir sokak gibi taşlarla döşenmiş zemin üzerinde dolaşarak; Arabacı, Nalbant, Saraç, Semerci, Yemenici, Bıçakçı, Bakırcı, Kalaycı, Marangoz, Keçeci, Sepetçi, Şekerci, Kebapçı, Havlucu gibi Bursa’nın geleneksel sanatlarını yakından görebilir, hatta zaman zaman uygulamalı olarak bu mesleklerin çalışma usullerine şahit olabileceksiniz. Giriş katında kentin tarihi gelişimi sergilenmektedir. Bursa’da yaşamış altı Osmanlı padişahının Balmumu heykellerinin yer aldığı Müzenin giriş katında Prehistorik dönemden günümüz Bursa’sına kadar kentin tarihi anlatılı yor. Daha çok görsel malzemelerin yer aldığı bu bölümde; zemini kumlardan oluşan Prehistorik bölümde cam stant üzerinde dolaşarak bir anlamda tarihin içinden geçiyor hissine kapılıyorsunuz.

Türkiye’nin ilk kent müzesi olan bu yaşayan tarihi mekanın birinci katında; Bursa’nın özellikleriyle değerleri tematik olarak anlatılmaktadır. Daha çok araştırmacıların yararlanabileceği arşiv, kütüphane, okuma salonu, etkinlik salonu ve idari birimlerden oluşan bu mekanda, giriş katında olduğu gibi kentin kültürel değerleri, folklorik ögeleri ve el sanatları, modüler olarak tasarlanan pano ve sütunlarla yıl içinde birkaç defa teşhir edilmektedir. Bu geçici sergi salonlarıyla müze içeriğinin farklılaşması sağlanmakta, böylece müzenin yaşayan bir varlık gibi kentteki devinimlere ayak uyduran canlı bir varlık olması nakşedilmiştir. Bursa yöresinde ortaya çıkarılan M.Ö. 6000 yılından kalan Ilıpınar Höyüğü‘nden başlayarak günümüze kadar Bursa kentinin gelişim serüveninin sergilendiği Bursa Kent Müzesi, “yaşayan Bursa’nın yaşayan müzesi” olarak; insanoğlunun temelini oluşturan uygarlıklara hem ev sahipliği yapmakta hem de görkemli geçmişin izlerini gelecek nesillere bir kültür mirası olarak taşımaktadır. European Museum Forum’un 2006 Mayıs ayında Portekiz’in Lizbon kentinde düzenlenen ödül töreninde “Avrupa’nın Ödüllü Müzesi” ünvanını alan Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi; Avrupa standartlarında bir müze olarak Bursa kentini temsil etmektedir.

Pazartesi günleri ziyarete kapalı olan Bursa Kent Müzesi, Atatürk Caddesi’nin başlangıç noktasında, kentin tam merkezinde bulunan Atatürk heykelinin arkasındadır.

Bursa Kent Müzesi Nerede

Kent müzesine özel aracınızla Heykel’e geldiğinizde katlı otoparka bırakabilirsiniz daha sonra yaya ulaşım sağlayabilirsiniz. Atatürk Heykel’inin tam arkasında yer almaktadır. Toplu taşıma araçlarıyla Heykel durağından inerek 150 metre uzaklıktadır.

Bursa Kent Müzesi Ulaşım Haritası

Bursa Kent Müzesi Ziyaret Saatleri

Pazartesi hariç her gün  09:30 – 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Bursa Kent Müzesi Fiyatı

Ücret : Tam 2 TL Öğrenci 1 TL

Eğitim–Öğretim sezonu boyunca öğretmenleri nezaretinde gelen öğrenci grupları ücretsizdir.

Bursa Kent Müzesi İletişim Bilgileri

E-Posta: kentmuzesi@bursa.bel.tr       –     bilgi@bursakentmuzesi.com

Bursa Kent Müzesi Adres

Hocaalizade Mh. Atatürk Caddesi, No:8 16020 Heykel  Osmangazi / BURSA

Bursa Kent Müzesi Telefon Bilgileri

Tel :

Sekreterya                                                              (0224) 716 3790

Rezervasyon                                                           (0224) 716 3786

Koleksiyon                                                               (0224) 716 3785

Organizasyon                                                          (0224) 716 3784

Arşiv                                                                        (0224) 716 3787

Faks:                                                                       (0224) 716 3799

 

Bursa Kent Müzesi Fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ