Bursa Haber – Bursa Haberleri

İçişleri’nden Melih Aşık’a sert kayyum yanıtı

İçişleri’nden Melih Aşık’a sert kayyum yanıtı

Güneydoğu’da belediye başkanlarının yerine atanan kaymakamlara soruşturma açılmadığını  aksinebu kaymakamların terfi aldığını söyleyen İçişleri Bakanlığı, Melih Aşık’a “Bir gazetecinin yalanın aleti olması belki kabul edilebilir, ama terör örgütlerinin aleti olması kabul edilemez.” diye tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Milliyet Gazetesi’nde Gazeteci Melih Aşık’ın bugünkü köşe yazısında, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da terör eylem ve uygulamaları nedeniyle görevden uzaklaştırılan belediye başkanlarının yerine görevlendirilen kaymakamlara yönelik HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp’in çirkin, seviyesiz itham ve iftiralarına yer verdiği” belirtildi.

Yazıda, belediye başkanvekili olarak görevlendirilen kaymakamlar hakkında yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma iddiaları nedeniyle Bakanlıkça müfettiş soruşturması yaptırıldığı ve soruşturmalar sonucunda bazı kaymakamların görev yerlerinin değiştirildiği iddiasına yer verildiği aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kaymakamların görev yerlerinin ne şekilde değiştirileceği ‘Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde’ belirlenmiştir. Her vali yardımcısı ve kaymakam, görev yaptığı il ve ilçenin sınıfına uygun sürelerle görevde kalmakta ve görev süresi sonunda kadro ve derecesine uygun başka bir göreve atanmaktadır. Bu görev yeri değişikliği her yıl yaz aylarında çıkartılan müşterek kararnamelerle yapılmaktadır. Bu doğrultuda, 20 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Müşterek Kararname ile tüm ülke genelinde büyük çoğunluğu vali yardımcısı ve kaymakamlarımızı kapsayan 322 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmiş olup bunlardan 15’i de belediye başkan vekilliği görevini yürüten kaymakamlarımızdır. Bu görev yeri değişiklikleri, mesnetsiz iddialarda ifade edildiği şekilde yolsuzluk, iltimas, ihaleye fesat karıştırma nedeniyle değil, her yıl olağan şekilde yapılan mutat görev yeri değişiklikleri kapsamında gerçekleştirilmiştir. Yazıda, hakkında ithamlarda bulunulan hiçbir kaymakamımızla ilgili soruşturma amaçlı müfettiş görevlendirilmemiş, adli veya idari soruşturma açılmamış. Tam tersine bu kaymakamlarımız başarılı çalışmaları nedeniyle daha üst sınıftaki ilçe ve görevlere terfien atanmışlardır.”

“BİR GAZETECİNİN TERÖR ÖRGÜTLERİNİN ALETİ OLMASI KABUL EDİLEMEZ”
Açıklamada, belediye başkan vekili olarak görevlendirilen kaymakamların, Şehit Derik Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Muhammet Fatih Safitürk örneğinde olduğu gibi millet için cansiperane görev yaptığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Kaymakamlarımız bugüne kadar görülmemiş düzeyde ve kalitede belediye hizmeti sunmaya başlayıp teröre giden kaynakları vatandaşlarımıza hizmet olarak sununca bölgede yaşayan insanımızın teveccühüne mazhar olmuşlar, bundan rahatsızlık duyan terör örgütü sözcüleri de bu kaymakamlarımızı iftiraların hedefi haline getirmişlerdir. Bu kişi ve kuruluşların iftiralarını araştırma yapma gereğini bile duymadan gazetelerde yayınlamak terör örgütlerinin hain emellerine yönelik propagandaya alet olmaktır. Bir gazetecinin yalanın aleti olması belki kabul edilebilir, ama terör örgütlerinin aleti olması kabul edilemez. Kamuoyuna şunu açıklıkla ifade etmek isteriz ki; heyecan ve şevkle çalışan bu arkadaşlarımız yaptıkları hizmetlerle terör örgütü ve yandaşlarının rahatsızlığını, vatandaşlarımızın da memnuniyetini arttırmaya devam edeceklerdir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ