Bursa Haber – Bursa Haberleri

Uzun Çarşı – Tarihçesi – Fotoğraf Galerisi

Bursa Tarihi Uzun Çarşı Tarihçesi ve Uzun Çarşı Fotoğraf Galerisi. Uzun Çarşı’ya nereden nasıl ulaşabilirsiniz tüm detaylarıyla, bu yazımızda.

Uzun Çarşı – Tarihçesi

Çarşı bölgesinin en eski alanı burasıdır. Koza Han‘ın kuzey kapısından, doğuda Tuz Pazarı‘na doğru uzanan bu çarşı, Bursa’nın en hareketli alışveriş bölgelerindendir. 15.yüzyılın ilk yarısında Uzun Çarşı olarak adlandırıldığı bilinmektedir. Evliya Çelebi, Seyahatname’de Uzun Çarşı’da 9000 dükkanın bulunduğunu belirtir. 1855 yılına ait bir fotoğrafta üzerinin kapalı olduğu görülür. 1927 senesinde, il genel meclisinde Uzun Çarşı‘nın üzerinin açılmasına karar verilmiştir. 2008 yılında dükkan cepheleri düzenlenmiş, çarşının üstü halkın her türlü hava koşulunda alış-veriş yapması için yeniden örtüşmüştür. Geçmişte daha ziyade tuhafiye ve kumaşçıların bulunduğu çarşıda, günümüzde ağırlıklı olarak hazır giyim esnafı faaliyet göstermektedir.

Uzun Çarşı Nerede

Uzun çarşı’ya ulaşımı Cumhuriyet caddesinden yada Kapalı çarşı çıkışından kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Fakat özel aracınız ile gelmek istiyorsanız, aracınızı Heykel civarı bir alanda bulunan otoparklara bırakmak zorundasınız. Toplu taşıma araçlarıyla Heykel durağında indiğinizide Tarihi Belediye Binasının arka tarafındadır.

Uzun Çarşı Ulaşım Haritası

Uzun Çarşı Fotoğrafları

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ