Bursa Haber – Bursa Haberleri

Spor yaparken müzik dinlemek aslında çok zararlıymış

CAMBRIDGE Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmanın sonuçları oldukça garip.

Spor yaparken müzik dinlemek aslında çok zararlıymış

CAMBRIDGE Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmanın sonuçları oldukça garip. Sonuçlar, spor yaparken bir yandan da müzik dinleyen insanların kasları yerine beyinlerini meşgul ettiğini ortaya koydu.

Cambridge Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının yaptığı araştırmaya göre, mental aktiviteleri kontrol etmeye çalışan beynin aynı anda fiziksel efor sarf etmeye çalışan vücuda üstün geldiğini ortaya koydu. Sonuçları Scientific Reports’ta yayımlanan çalışmada, günümüz teknolojisiyle birlikte gittikçe yayınlaşan spor yaparken müzik dinleme ya da belgesel izleme alışkanlığının, yapılan egzersizlerin vücuda faydalarını etkilediği ortaya çıktı.

PERFORMANSI ETKİLİYOR

Beyni ve vücudu aynı anda efor sarf eden, yaş ortalaması 21 olan 62 erkek üzerinde inceleme yapan uzmanlar, katılımcıları bir yandan kürek çekerken bir yandan da hafıza testine soktu. Sonuçta mental aktivitelerin fiziksel performansı etkilediği ortaya çıktı. Yapılan egzersize odaklanmanın beyni müzik ya da başka bir şeyle meşgul etmekten daha doğru olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu şekilde yapılan sporun da daha etkili olacağına dikkat çekti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ