Bursa Haber – Bursa Haberleri

Yapay zeka sumo güreşmeyi öğrendi

The OpenAI adlı araştırma şirketinin üzerinde çalıştığı yapay zeka ürünü sumo kendi kendine güreşmeyi öğrendi.

Yapay zeka sumo güreşmeyi öğrendi

The OpenAI adlı araştırma şirketinin üzerinde çalıştığı yapay zeka ürünü sumo kendi kendine güreşmeyi öğrendi. Şirket yapay zeka sumoyu Youtube’de görücüye çıkardı.

Open AI adlı yapay zeka araştırmaları şirketinin son çalışmalarından olan RoboSumo adlı projede, 2 adet yapay zeka robotu sanal ortamda kendi kendine sumo güreşi öğreniyor. Yürümeyi dahi bilmeyen yapay zeka robotları deneme yanılma yoluyla sumo taktiklerini öğrenerek kendini geliştirecek şekilde tasarlandı.

DÖVÜŞ İLERLEDİKÇE KENDİLERİNİ GELİŞTİRİYORLAR

Robotların YouTube’da yayınlanan videosunda, robotların başlangıçta güreşin taktik ve stratejilerinden tamamen bihaber oldukları, ancak dövüş ilerledikçe hareketlerinin gerçek sumo güreşçilerini andırmaya başladığı görülüyor.

Teknoloji dergisi Wired’a göre, OpenAI’nın, yapay zekanın spontane gelişimini takip etmek için sumo güreşi gibi bir dalı seçmesinin nedeni, robotların bu şekilde hızlı öğrenmeye zorlanabilmesinden ileri geliyor.

RoboSumo’nun yaratıcılarından biri olan Mauran El Şedivat da bu durumu “Farklı aktörler işin içine girdiğinde uyum sağlamak zorunda kalıyorsun: Eğer sağlayamazsan kaybedersin” sözleriyle açıklıyor.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ