Bursa Haber – Bursa Haberleri

NASA kopan buzdağları konusunda ciddi uyarılarda bulundu

NASA uzmanları, Antartika’da Larsen buz sahanlığı içerisinden kopan 5 bin 800 kilometrekarelik gibi bir alan sahip olan buz parçası konusunda uyardı.

NASA kopan buzdağları konusunda ciddi uyarılarda bulundu

NASA uzmanları, Antartika’da Larsen buz sahanlığı içerisinden kopan 5 bin 800 kilometrekarelik gibi bir alan sahip olan buz parçası konusunda uyardı. Ayrıca bugüne kadar keşfedilen bu büyüklük ve ağırlıktaki üçüncü buzdağının olduğunu belirtildi.

Antarktika’daki Larsen buz sahanlığı incelenmesi endişe verici sonuçlar verdi. Uzmanların verdiği bilgiye göre, buz sahanlığından trilyon ton ağırlığında dev bir buzdağı koptu. 

İSTANBUL’DAN DAHA BÜYÜK BİR ALAN

P-3 Orion uçağından yapılan fotoğraflar, dev buzdağının 5 bin 800 kilometrekarelik gibi korkunç bir alana sahip olduğunu gösterdi. Bu büyüklük, İstanbul’dan daha fazla bir alanı ifade ediyor.

Süper buz kütlesinin hareketi sadece bilim insanlarını değil denizcileri de tedirgin ediyor. Buzdağının kalınlığı en az 190 metre, su üstünde kalan kısmın yüksekliği ise yaklaşık 30 metre. Buz kütlesinin küçük bir parçasının bile orta ölçekli bir gemiyi batırmaya yeteceği belirtiliyor.

Uzmanlar, A-68 kod adı verilen buzdağının B-15 ve C19A ile birlikte bugüne kadar keşfedilen en büyük buzdağı olarak tarihe geçtiğini kaydetti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ