Bursa Haber – Bursa Haberleri

Tarihin en eski köpek çizimleri bulundu

Alman Max Planck Topluluğu arkeologları Suudi Arabistan’da, 8 bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen mağara çizimlerini buldu.

Tarihin en eski köpek çizimleri bulundu

Alman Max Planck Topluluğu arkeologları Suudi Arabistan’da, 8 bin yıl önce yapıldığı tahmin edilen mağara çizimlerini buldu. Çizimlerde bulunan köpeklerin bu hayvanın şu ana kadar bilenen en eski çizimi olduğu belirtildi.

Çizimlerden birinde, 13 köpek arasında duran bir avcı betimlendi. Köpeklerin bazıları ince hatlar ile insan figürüyle birleştirildi. Bilim insanları bu hatların tasmaları simgelediğini düşünüyor. 

8 İLA 9 BİN YIL ÖNCESİNE AİT

Tarihi çizimler kataloğu yazarlarından arkeolog Maria Guanyin, Suudi Arabistan’da bulunan çizimlerin 8 ilâ 9 bin yıl önceye ait olduğunu, ancak net tarihin bilinmediğini söyledi. Tahminler doğrulanırsa bu çizimler, bugüne kadar bulunan simgelerin en eskisi olacak.

Bugüne kadar en eski köpek çizimleri olarak, İran’da bulunan 8 bin yıllık yemek parçaları üzerindeki çizimler gösteriliyordu.

Bilim insanları, Suudi Arabistan’da çizimleri bulunan köpeklerin, kısa ağzı ve bükülmüş kuyruklarıyla modern Canaan köpeklerini andırdığını ifade etti.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ