Bursa Haber – Bursa Haberleri

Dolardan tarihi rekor! Euroya dikkat 20 Kasım 2017 fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 3,8670, avro 4,5400 liradan haftaya başladı.

Dolardan tarihi rekor! Euroya dikkat 20 Kasım 2017 fiyatları

İstanbul serbest piyasada dolar 3,8670, avro 4,5400 liradan haftaya başladı. Ancak Merkez Bankası’nın, “vadeli döviz satışları” hamlesine karşın dolar tırmanmaya başladı. Dolar 3.92 lirayı görerek, tarihi rekor düzeye yaklaştı. Bu yıl 12 Ocak günü 3.9422 lira ile tarihi rekor düzeye çıkmıştı. Dolardaki hızlı tırmanışa bağlı parite etkisiyle euro da 4.6202 lirayı gördü. Dolar kapanışı 3980’le yaparken, euro 4,6130’la günü tamamladı.

ABD Merkez Bankası’dan (Fed) Aralık ayında faiz artışı beklentileri ve iç gelişmelerin etkisiyle geçen haftanın son günü 3.90 lirayı gören dolar yeni haftaya dolar 3.86 – 3.87 aralığında başladıktan sonra 3.9280 liraya kadar yükselirken, geçen hafta 4.60 lirayı gören euro da yeni güne 4.54 – 4.55 lira aralığında başladıktan sonra 4.6230 liraya çıktı.

İstanbul ve Ankara serbest piyasalarında alınıp satılan döviz türlerinin, cuma günkü ve bugün itibarıyla alış, satış fiyatları şöyle:

MERKEZ BANKASI’NDAN UZLAŞMALI VADELİ DÖVİZ İŞLEMİ

Merkez Bankası’nın Cumartesi günü açıkladığı kararına göre, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla döviz kuru riski koruması sağlayacak “TL uzlaşmalı vadeli döviz” işlemleri çerçevesinde döviz satış ihaleleri düzenlenecek.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine başlanmasına karar verilmiştir. 2017 yıl sonuna kadar vadeli döviz satım pozisyon tutarının en fazla 3 milyar dolar olması planlanmaktadır” denildi ve önümüzdeki yıl gerçekleştirilecek ihalelere ilişkin takvimin ise daha sonra duyurulacağı belirtildi.

Merkez Bankası bugün başlayacak ihalelerde, döviz satış vadeleri bir, üç ve altı ay olarak gerçekleştirilecek ve yıl sonuna kadar tutar en çok 3.0 milyar dolar olarak. Merkez Bankası’nın bugün açıkladığı takvime göre bugün 150 milyon dolarlık bir ay vadeli, 100 milyon dolarlık üç ay vadeli ve 100 milyon dolarlık altı ay vadeli ihale yapılacak.

Merkez Bankası’nın takvimine göre haftada üç kez 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli, iki haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale düzenlenecek.

Yeni haftaya yüzde 0.15 yükselişle 106 bin 399 puandan başlayan Borsa İstanbul Endeksi de, ilk işlemlerde eksiye geçerek, yüzde 0.61 düşüşle 105 bin 586 puana kadar geriledi.

MERKEZ BANKASI’NIN HAMLESİ DOLARIN ATEŞİNİ SÖNDÜRÜR MÜ?

İş Yatırım’ın, “Türk lirası uzlaşmalı vadeli sözleşmeler döviz piyasasındaki ateşi söndürür mü?” başlıklı, günlük piyasa bülteninde, “Dünya piyasaları haftaya sert satışlarla başlıyor. Vergi yasasını mevcut haliyle desteklemeyeceklerini söyleyen Cumhuriyetçi senatörlerin artması ve Almanya’da koalisyon görüşmelerinin Hristiyan Demokratlar ile Hür Demokratlar arasındaki ayrılıklar nedeniyle sona ermesi Wall Street ve Avrupa’dan başlayarak Asya’ya yayılan bir satış dalgasını tetikledi” denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

“Türk lirasının döviz sepetine karşı yeni dip yapması ve 10 yıllık tahvillerin 12.55 ile yeni bir zirveye ulaşması hisse senedi piyasasını baskılıyor.

“Piyasaları olumlu etkileyecek tek gelişme Merkez Bankası’nın döviz kuru riskinin yönetilmesini kolaylaştırmak için ‘Türk lirası uzlaşmalı vadeli döviz alım satım ihaleleri’ açması. 20 Kasım’dan başlayıp sene sonuna kadar olan dönemde her hafta ortalama 600 milyon dolarlık Türk lirası uzlaşmalı döviz satım ihalesi açılan programın büyüklüğü sene sonuna kadar 3 milyar dolara yaklaşacak.

“Yerel para uzlaşmalı vadeli sözleşmelerin daha önce uygulandığı örneklerin (Brezilya -2013 Ağustos- ve Meksika -2017 Şubat) başarılı olması kısa vadede Türkiye örneğini de destekliyor.

“Ancak bozuk cari denge ve yüksek dış borcu nedeniyle Türkiye’nin probleminin çok daha büyük olduğu unutulmamalı. Yerel para uzlaşmalı sözleşmelerin Türk lirasının denge değerini değiştirmesi beklenmemeli.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ