Bursa Haber – Bursa Haberleri

Evlilik bunama riskini azaltıyor

İNGİLTERE’deki University College London’ın yaptığı araştırma sonucunda bekar kalmanın bunama riskini yüzde 42 arttırdığını ortaya koydu

Evlilik bunama riskini azaltıyor

İNGİLTERE’deki University College London’ın yaptığı araştırma sonucunda bekar kalmanın bunama riskini yüzde 42 arttırdığını ortaya koydu. Dul kalanlar için de riskin yüzde 20’nin üzerinde olduğu belirlendi.

Araştırmaya göre çiftler arasında sosyal etkileşimin artması, akıl sağlığını bunama gibi rahatsızlıklara karşı daha dayanıklı kılarken, Alzheimer gibi olası semptomlar da çok daha geç yaşlara ertelenmiş oluyor.

Evlilik sonucu ekonomik yükün kişiler arasında paylaşılması da, zihinsel ve fiziksel sağlığı kuvvetlendirerek bunama riskini azaltabiliyor.

DULLARDA RİSK YÜZDE 20 FAZLA 

Araştırmanın bulguları, dul kalanlarda da bunama riskinin yüzde 20 daha fazla olduğunu gösterdi.

Boşananlar ve evliler arasında ise önemli bir farklılığa rastlanmadı.

İngiltere’deki Alzheimer Araştırmaları Merkezi’nden Laura Phipps, “Çiftler birbirlerini sağlıklı yaşam konusunda cesaretlendirirken, partnerlerinin sağlığını da korumaya çalışıyor. Sosyal hayatlarında da birbirlerine destek oluyorlar” diye konuştu.

Araştırmaya göre sosyal etkileşimin yanı sıra, fiziksel aktivite ve eğitim seviyesi gibi değişkenler de bunama riskinde etkili.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ