Bursa Haber – Bursa Haberleri

Müthiş iddia! PKK Menbic’de de DEAŞ ile…

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin çoğunluğu oluşturduğu SDG’nin Türkiye’ye kaçan eski sözcüsü…

Terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin çoğunluğu oluşturduğu SDG’nin Türkiye’ye kaçan eski sözcüsü Talal Silo, YPG ile terör örgütü DEAŞ arasında Rakka’da yapılan anlaşmanın benzerinin Menbic’de de yapıldığını öne sürdü.

Terör örgütü YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG ile DEAŞ arasında Rakka’da yapılan anlaşma kapsamında, daha önce açıklanandan farklı olarak, çok sayıda militanın şehir dışına çıkışına izin verildiği birçok yabancı savaşçının onlar arasında yer aldığı ve konvoylara cephane de yüklendiği ortaya çıktı.

DEAŞ MİLİTANLARIN İZİN VERİLDİ: Geçen ay Türkiye’ye kaçan, SDG’nin Türkiye tarafından tehdit edildiğini iddia ettiği Silo, Rakka’dakine benzer şekilde Menbic’de yapılan anlaşma kapsamında 2000 DEAŞ militanına kentten çıkış izni verildiğini öne sürdü.

Tilo Times’taki röportajında, SDG’nin DEAŞ militanlarına belge sattığını da iddia etti: “Menbic’den yaklaşık 2000 militan kaçtı. Onlar ayrılırken oradaydım. SDG komutanlarından belge alabildiler”.

BELGELER İÇİN ÇOK DAHA FAZLA ÖDEDİLER: Eski SDG sözcüsü, “SDG’nin alt seviyedeki DEAŞ militanlarına, kendi kontrolündeki topraklarda serbestçe seyahat edebilmeleri için 200 dolara seyahat belgesi sattığını, üst düzey DEAŞ’lılarınse belgeler için çok daha fazla miktarlar ödediklerini” öne sürdü.

ABD’Yİ UTANDIRIYOR: Times, Tilo’nun Türklerin gözünde yıldız bir görgü tanığı olduğunu, Kürtlerin onun baskı altında olduğunu iddia ettiğini, Amerikalıları ise utandırdığını yazdı. Gazete, ABD’nin Tilo’nun açıklamalarını yalanlamaya çalıştığını belirtti.

Tilo daha önceki röportajlarında, “YPG’nin, ABD’nin DEAŞ ile Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün isteğiyle SDG olarak yapılandırılandırıldığını” öne sürmüştü.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ