Bursa Haber – Bursa Haberleri

Reina katliamı sanığından Suriye sorusuna bomba yanıt!

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri’de yapılan duruşmada aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov…

Reina katliamı sanığından Suriye sorusuna bomba yanıt!

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Silivri’de yapılan duruşmada aralarında saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov’un da bulunduğu 48 tutuklu sanık cezaevinden getirildi. Masharipov bugün de diğer sanıklardan ayrı yere oturtuldu. Dün susma hakkını kullanarak savunma yapmayan bir numaralı sanık Masharipov’un, bugün elinde dosya ile geldiği görüldü. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva ile birlikte 3 tutuklu kadın ise cezaevinden SEGBİS’le duruşmaya bağlandı.

Bugünkü duruşmada ilk savunmayı Abuliezi Abuduhamiti yaptı. Konya’dan otobüsle gönderilen paket içindeki “Sig Sauer” marka silahı teslim alan sanık Omar Asım ile birlikte yakalanan Abuduhamiti, herhangi bir terör örgütüne üye olmadığını öne sürdü.

KORSAN TAKSİCİLİK YAPIYORMUŞ: Konya’dan gönderilen paketi, korsan taksicilik yaptığı için Nejat Nasır isimli tanıdığının, kendisinden almasını istemesi üzerine otogara gittiğini, sanıklardan Omar Asım’ın da o gün yanında misafir olarak bulunduğu için otogara götürdüğünü söyledi.

PAKETİN İÇİNDE NE OLDUĞUNU BİLMİYORMUŞ: Omar Asım’la Urimçi de siyasi davadan dolayı bir ay cezaevinde yattığını ve tanışıklıklarının buraya dayandığını anlatan Abuduhamiti, paketin içinde ne olduğunu bilmediğini ve polisin teslimat sırasında kendilerini yakaladıklarını anlattı.

Abuduhamiti, saldırıyı gerçekleştirdiği belirtilen Masharipov’un, Omar Asım ile Konya’da aynı evde kaldığını bilmediğini iddia etti.

”SULTAN ABDULHAMİT HAN’IN TÜRKMEN TUGAY’INDA MİSAFİR KALDIM”

Mahkeme başkanının “Suriye’de bulundun mu? Silahlı eğitim aldın mı?” sorusuna Abuduhamiti, “Suriye’de 15 gün kaldım. Orada Ahrar uş – Şam’a bağlı Sultan Abdülhamit Han Türkmen Tugay’ına misafir olarak gittim. Orada Uygur bir arkadaşım vardı. Bana Çin’de Uygurlara uygulanan eziyeti hatırlatarak, ‘Onlarla mücadele etmen için silahlı eğitim alman gerekir’ dedi. Ancak misafir olduğum için silahlı eğitim almadım. Suriye’ye Reyhanlı üzerinden gitmiştim. Sınırdan da pasaportumla geçmiştim” yanıtını verdi.

‘HÜCRE EVİ’ SORUSU: Daha sonra üye hakim, “Omar Asım’ın cep telefonunda ele geçirilen ses kaydında ‘makar’da (hücre evi) kaldığını söylüyor. Sen de Omar Asım’ın senin evinde kaldığını söylüyorsun. Senin evinden hücre evi olarak mı bahsediliyor?” sorusuna Abuduhamıtı, “Zeytinburnu’ndan Topkapı’ya taşınmıştım. Eşim 8 aylık hamile olduğu için Omar Asım, burada kalmak istemedi. Ben de henüz anahtarını teslim etmediğim Zeytinburnu’ndaki evime götürdüm. Ancak o gece orda kaldı mı bilmiyorum” diye cevap verdi.

HAYAT KADININA AİT GÖRÜNTÜLER: Telefonunda ele geçirilen ve DEAŞ terör örgütüne ait olduğu belirtilen Al Hayat kanalına ait görüntülerin ise, Uygur’lu ünlü bir şarkıcının müziklerini dinlemek için izlediğini ileri sürdü.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ