Bursa Haber – Bursa Haberleri

FETÖ’den açığa alınanlar için üç renkli liste kırmızı kesin ihraç

Devlete sızan FETÖ’cüler için kurumlarda başlatılan idari soruşturmalarda üç kategorili değerlendirme yapılıyor.

FETÖ’den açığa alınanlar için üç renkli liste kırmızı kesin ihraç

Devlete sızan FETÖ’cüler için kurumlarda başlatılan idari soruşturmalarda üç kategorili değerlendirme yapılıyor. “Kırmızı, Sarı ve Beyaz” olarak adlandırılan kategorilerde yer alan isimler savcılıklara gönderiliyor. Kırmızı listede olanlar kurumlardan kesin ihraç ediliyor.

Yıllardır takiye yaparak devlet kurumlarını ele geçiren FETÖ, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan adli ve idari soruşturmalarla temizleniyor. OHAL kapsamında çıkarılan KHK’lar ile bugüne kadar yaklaşık 110 bin kişi ihraç edilirken, 20 bin kişi ise hala açıkta bekliyor. İhraç edilenler ve açığa alınlara ilişkin adli soruşturmaların yanı sıra idari soruşturmalar da yapılıyor. Kurumlar idari soruşturma sonucunda hazırlanan raporları savcılıklara gönderiyor. Kurumların, hakkında idari soruşturma yürüttüğü şüphelileri, delil durumuna göre “kırmızı, sarı ve beyaz” şeklinde oluşturulan kategorilere ayırdığı belirtildi. Şüphelilerle ilgili adli ve idari kararlarda, söz konusu kategorilere değerlendirme yapıldığı kaydedildi.

KIRMIZI LİSTENİN FETÖ’CÜ OLDUĞU KESİN: İdari soruşturma sonucu FETÖ ile bağlantısı kesin olanların “kırmızı” kategoride yer aldığı belirtildi. Bu kategoride yer alıp açıkta olanların ihraç edilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ayrıca, örgütle bağlantısının olup olmadığı adli soruşturmayla netleştirilecek olanlar “sarı” listede, örgüt bağlantısına ilişkin somut veri elde edilemeyenler ise “beyaz” listede bulunuyor.

BEYAZ LİSTEDEKİLER İADE EDİLECEK: “Beyaz” listede yer alanların da göreve iade edilmesine kesin gözüyle bakılanlar olduğu ifade edildi. Kamudan ihraç edilenlerin itirazlarına bakacak OHAL Komisyonu, dosya üzerinden inceleme yapacak. Bu nedenle Komisyon’un ilgili kurumlardan bilgi ve belge talep etmenin önü açılmıştı. Kurumların bu kapsamda, idari soruşturma sonucu 3 kategorili listenin de yer aldığı raporları Komisyon’a gönderdiği öğrenildi.

Yeni KHK geliyor! İçinde neler var neler!..

 

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ