Bursa Haber – Bursa Haberleri

Ağaoğlu’nun arabasını çürüttüler, iadesi yok dediler

İş adamı Ali Ağaoğlu’nun 2011 yılında araştırılması ve daha iyisinin yapılması için İTÜ’ye bağışladığı Tesla elektrikli otomobilin çürüdüğü ortaya çıktı.

Ağaoğlu’nun arabasını çürüttüler, iadesi yok dediler

İş adamı Ali Ağaoğlu, Türkiye’ye ilk kez 2011 yılında kendisinin getirdiği Tesla marka roadster elektrikli otomobili İstanbul Teknik Üniversitesi’ne yerli elektrikli araç üretilmesi şartıyla hibe etmişti.

Ağaoğlu'nun arabasını çürüttüler, iadesi yok dediler
Fotoğraf: 2011 yılında gerçekleşen teslim töreninden

Oysa İstanbul Üniversitesi makina fakültesi dekanı incelemek amacıyla aracı sadece 1 haftalığına istemişti. Ağaoğlu’nun bu büyük jestine rağmen, aradan geçen 6 yılda hibe için verilen söz tutulmadı.

Ünlü iş adamı, yeni bir elektrikli araç üretim haberi alamadığı gibi aracıyla ilgili de haber alamadı.

“TEK ŞARTIM VAR, BUNDAN DAHA İYİSİNİ YAPIN”

Ali Ağaoğlu konuyla ilgili şöyle konuştu: “2010 yılında Tesla Roadster elektrikli otomobili Türkiye’ye ilk kez getiren ben oldum. Daha birkaç ay kullanmıştım ve çok sevmiştim ki, İTÜ’nün makina fakültesi dekanı beni aradı. Aracı bir haftalığına öğrencilerinin incelemesi için benden istiyordu. Teklifini reddettim. Birkaç gün sonra İTÜ’nün rektörü Muhammed Hocayı bu kez ben aradım. ‘Hocam bu aracı Üniversitenize hibe ediyorum. Bir tek şartım var. Bundan daha iyisini yapın, Türkiye’nin ilk yerli elektrikli aracını geliştirin. Size söz, şirketimin araç filosu için 500 adet aracı da ben satın alacağım’ dedim. Kabul ettiler ve ben de törenle aracı İTÜ’ye hediye ettim.

Ağaoğlu'nun arabasını çürüttüler, iadesi yok dediler

“6 YIL BOYUNCA BİLGİ ALAMADIK”

Tesla’nın teslim töreninde, ‘Ben bu aracı yurt dışından farkındalık yaratmak için getirttim. Gelecek 20 yılda trafikteki araçların yarısı elektrikli araçlardan oluşacak. Tesla Roadster’in İTÜ’nün bu konudaki Ar-Ge çalışmalarına ciddi katkı sağlayacağını düşünüyorum’ demiştim. Ancak aracın teslim edilmesinin üzerinden yaklaşık 6 yıl geçmesine rağmen otomobille ilgili yapılan çalışmalar hakkında hiç bir bilgi sahibi olamadık. Zaman zaman gazeteciler soruyor, ‘Bilmiyoruz’ diyorduk. Sonunda Tesla’nın başına ne geldiğini anlamak için arkadaşlarımız üniversiteye gitti.

“ÇÜRÜYEN TESLA’NIN MASRAFI 50 BİN DOLAR”

Öğrendiğimize göre, Tesla’yı teslim ettiğimiz tarihte İTÜ’de rektör değişimi yaşanmış ve bizim Tesla rektörlük binasının otoparkında çürümeye terkedilmişti. Araca el sürülmediğinden pilleri tükenmiş, şarj sistemi de arızalanmıştı. Kısa bir araştırmayla 50 bin dolar masraf çıkardığı anlaşılmıştı.

ABD’LİLER SÖYLEYİNCE KIYMETİ ANLAŞILDI

Yönetimin Tesla’dan nasıl kurtulacağını düşündüğü günlerden birinde, ABD’li ünlü bir üniversiteden İTÜ’yü ziyarete gelen bilim adamlarına kampüs gezdiriliyordu. Tam Tesla’nın önünden geçerken konuk heyet heyecanlanıyor.

‘Gerçekten üniversiteniz bir Tesla’ya mı sahip. Bizim bile böyle bir imkânımız yok. Siz çok önemli bir üniversite olmalısınız.’ diyor.

TAMİR İÇİN BÜTÇE YOK

Konuk bilim adamlarının tepkisi üzerine Yönetim Tesla’nın kıymetini anlıyor ve aracı mekatronik atölyesine taşıyor. Bu kez de aracın tamiri için bütçe bulunamıyor ve araç yine kaderine terkediliyor.

“HİBE OLAN İADE EDİLEMEZ” YANITI

Biz bu durumu tespit edince bir dilekçeyle aracın iadesini istedik. Yönetim sıcak baktı ama İTÜ’nün hukuk servisi, ‘envantere hibe olarak giren aracın iadesinin imkânsız olduğunu’ söyledi.”

TESLA ROADSTER

Karbon emisyonu olmamasını elektrikli moturuna borçlu olan Tesla Roadster, 3,7 saniyede 100 kilometre hıza çıkıyor.

3.5 saatte şarj edilebilen lityum-iyon pillerle çalışsa da 288 beygir motora sahip.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ