Bursa Haber – Bursa Haberleri

Varlık içinde yokluk çeken ülke: Burkino Faso

Dünyanın en yoksul ülkelerinin başında gelen Burkina Faso, bulunduğu coğrafyadaki diğer ülkelere kıyasla daha sakin bir ülke. Ülkenin denize kıyısı olmamakla birlikte kurak bir iklime sahip.

Varlık içinde yokluk çeken ülke: Burkino Faso

Başkenti Ouagadougou olan Burkina Faso, Afrika kıtasının batısında yer alıyor. Ülkenin adı yerel dilde “hür insanlar diyarı” olarak geçiyor. Bitmek bilmeyen gelenekleri, sanat değerleri ve kültürel etkinlikleri var.

Bu ülkede motosiklet trafiğine rastlamanız oldukça normal. Ulaşımı motosiklet ya da bisikletle sağlıyorlar.

Varlık içinde yokluk çeken ülke: Burkino Faso

Burkina Fasolu çocuklar GALERİ

HÜR İNSANLAR DİYARI BURKİNO FASO

Doğası, kabile yaşamları, yeraltı kaynakları, timsah gölleri ve safari yapılabilecek hayvanat bahçeleri ülkeyi bütünlüyor.

TÜRKİYE’DEN DİREKT UÇUŞ YOK

Türkiye’den Burkino Faso’ya direkt olarak uçuş bulunmuyor. Başkenti Ouagadougou’nun şehir merkezinde uluslararası bir havalimanı var. Abican, Brüksel, Kazablanka, Dakar ve Paris’ten direkt uçuşlar mevcut.

Varlık içinde yokluk çeken ülke: Burkino Faso

YILDA YALNIZCA 2 AY YAĞMUR

Ülke, kurak bir iklime sahip. Yıl boyunca taş çatlasa 2 ay yağmur yağıyor. Görülen en düşük sıcaklık 5 derece. Mart ve Nisan ayları ülkenin en sıcak olduğu tarihler. Ocak ve Şubat ayları Burkino Faso’ya gitmek için en güzel tarih.

VARLIK İÇİNDE YOKLUK ÇEKEN ÜLKE

Burkino Faso, dünyanın en fakir ve en az gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Yeraltı kaynakları zengin olmasına rağmen, ulaşım ağı açısından yetersiz konumda olan kuzey bölgelerde olması, madenlere ulaşmada büyük engel olarak gösteriliyor.

Burkino Faso yetkilileri, bu bölgeye yıllardır demir yolu hattı uzatılması için çalışmalar yapsa da henüz gerçekleştirememişlerdir. Ülkenin %90’lık kısmı şahsi tüketim ve üretim için tarımla uğraşıyor. Yaşanan kuraklık, tarımsal ürünleri de etkiliyor. Bu durum ise ülkede çoğu zaman kıtlığa sebep oluyor.

Varlık içinde yokluk çeken ülke: Burkino Faso

60 FARKLI ETNİK GRUP

Burkino Faso, kültür ve gelenekleriyle de isminden söz ettiren bir ülke. 60 farklı etnik grup, müzik, dans ve maskelerle sık sık kutlamalar yaparak görsel şölen sergiliyorlar.

BURKİNO FASO’NUN MUTFAĞI

Burkino Faso’da Batı Afrika mutfağı hakimdir. İklim şartlarında yetişen; sorgun, darı, pirinç, mısır, yer fıstığı, patates ve bamya ülkede en çok yenen yemeklerdir. Et görmeniz neredeyse imkansız.

FESTİVAL ÜLKESİ

Her kasım ayı geldiğinde Uluslararası Sanat ve Zanaat Fuarı, bunun dışında iki yılda bir mart ayında Panafrican Film ve Televizyon Festivali düzenleniyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ