Bursa Haber – Bursa Haberleri

Finlandiya’da böcekli ekmek ilgi görüyor

Finlandiya’nın önde gelen gıda şirketlerinden Fazer grubu kurutulmuş cırcır böceği içeren bir ekmek çeşidi piyasa sürdü.

Finlandiya’da böcekli ekmek ilgi görüyor

Fince ‘Sirkka Leipaa’ adı verilen ‘cırcır böceği ekmeğinin içerisinde 70 kadar böcek bulunuyor ve bu böcekler bir somun ekmeğin ağırlığının yüzde 3’üne tekabül ediyor.

“BÖCEKLER İYİCE PİŞİYOR”

Fazer Şirketi Ürün Geliştirme Müdürü Noora Poyhonen verdiği röportajda “Cırcır Böceği’ ekmeği tamamen el yapımı, fabrikasyon üretimi değil. Böcekler ekmeğin aşağı kısmında iyice pişiyor. Bu sebeple onları ne görüyor ne de hissediyorsunuz. Tadıysa çok lezzetli. Zaten ürün geliştirimi alanındaki en önemli özelliğimiz, damak tadına hitap etmek.” diye konuştu.

Finlandiya'da böcekli ekmek ilgi görüyor

“ÇOK LEZZETLİ”

Vatandaşlar da ürünü beğendiklerini söylüyor: “Çok iyi ve çok lezzetli. Sanki doğal ekmek gibi. Normal ekmekten çok da bir farkı yok.”

Finlandiya'da böcekli ekmek ilgi görüyor

Firma ekmeğe katılan böceklerin, protein, doymuş yağ asitleri, kalsiyum, demir ve B12 vitamini açısından zengin olduğunu belirtiyor. Yapılan araştırmaların, İskandinavya’da Finlilerin böceklere karşı en olumlu yaklaşıma sahip toplum olduğunu gösterdiği de belirtildi.

Finlandiya'da böcekli ekmek ilgi görüyor

Finlandiya’da böceklerin gıda ürünü olarak satışına 1 Kasım 2017 tarihinden itibaren izin verilmişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ