Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kılıçdaroğlu’nun Kadınlar Günü konuşması

CHP lideri, Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı konuşmasında kadına yönelik şiddetin son bulması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde “erkek hıncını kadından alır” diyerek tepki çekmişti.

f

Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz aylarda yaptığı şu açıklamayla tepki toplamıştı:  “Erkek işsizse, eve yeteri kadar para gelmiyorsa akşam tencere kaynamıyorsa bu erkek de gelir hıncını karısından alır.”

CHP liderinin bu sözleri bir çok kesimde tepkiye neden oldu ve eleştiri okları yöneltildi.

“KADINA ŞİDDET VAR” DEDİ

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. CHP lideri kürsüye çıktı ve kadın muhtarlara seslendi. Konuşmasında kadın haklarına, kadına yönelik şiddete dikkat çekti.

Daha önce “Erkek hıncını kadından alır” diyen CHP lideri bu kez ağız değiştirip “Kadına yönelik şiddet son 15 yılda yüzde 1400 arttı. Ne oldu bize?” diye sordu.

CHP lideri şu şekilde konuştu:

“KADINLARIN  DİŞE DİŞ GÖZE GÖZ MÜCADELE ETMESİ LAZIM”

“Bugün yine kadınlar hak mücadelesi vermek zorunda. Bugün çalışma hayatının içinde erkekle birlikte mücadele eden, çaba harcayan kadınlar var. Eğer bir kriz yaşanırsa ilk işlerine son verilenler yine kadınlar olur. Kadınların ekonomide çok güçlü olması lazım. Kadınların dişe diş göze göz mücadele etmesi lazım. Kadına yönelik şiddet son 15 yılda yüzde 1400 arttı. Ne oldu bize?

“CİNSİYET KOTASI KOYALIM”

Önümüzdeki sürecin kadınlar için nasıl bir süreç olduğunu, nelerin doğurabileceğini kadınların bilmesi lazım, sezmesi lazım. Halide Edip nasıl mücade ettiyse her kadın da mücadele edecek. Bu demokrasi kutsal mücadeledir. Bireysel bir mücadele değildir. Niye dünyadan kopuyoruz?

Bütün Arap halkları Türk kadının özenirler. Şimdi onlarda da değişim başladı. Her alanda kadınlar olmalı. O nedenle dedik, yüzde 33 en az cinsiyet kotasını siyasi partiler yasasına koyalım. Koymayanlar kadınlardan korkanlardır. Kadına yönelik şiddette en ağır cezalar uygulanmalı.”

Kemal Kılıçdaroğlu’ndan ilginç kadına şiddet açıklaması- VİDEO

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ