Bursa Haber – Bursa Haberleri

Başbakan’dan şeker fabrikası ve nişasta açıklaması

Şeker fabrikalarının satışıyla ilgili NBŞ (mısır şurubu) iddiaları endişe yaratırken Başbakan Binali Yıldırım’dan son dakika açıklamalar geldi. Şeker fabrikalarının satış sürecinin devam edeceğini belirten Yıldırım, NBŞ ile ilgili endişeleri gidereceklerini söyledi.

Başbakan’dan şeker fabrikası ve nişasta açıklaması

Şeker fabrikalarının satışı ile birlikte NBŞ (Nişasta bazlı mısır şurubu) lobisinin sektörü ele geçireceği iddiaları var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından Yiğit Bulut da “NBŞ lobisi o kadar güçlü bir lobi ki beni öldürürler.”diyerek bomba ifşalarda bulunmuştu.

Başbakan Binali Yıldırım’dan bugün endişe yaratan iddialara ilişkin ilk kez açıklama geldi. Cuma namazı çıkışı soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, nişasta bazlı şurubun zararının kanıtlanmadığını ancak hükümet olarak vatandaşın bu talebini dikkate alacaklarını ifade etti.

NBŞ İDDİALARI
Yeni bir çalışmanın yapıldığını belirten Yıldırım, nişasta bazlı üretimin denetiminin artırılacağını ve kısıtlanacağını açıkladı. Başbakan şeker fabrikası çalışanlarının da mağdur edilmeyeceğini belirtti ve şunları söyledi;

-Bu fabrikalar (özelleştirilecek şeker fabrikaları) daha fazla kapasite ile çalışacak. Özelleştirmede bütün çalışanların hakları sonuna kadar korunuyor. Bir fabrika üretim yapmazsa teminat mektubu var. Ciddi anlamda teminat alıyoruz. Nişasta bazlı şeker üretimini sıkı denetim altına alacağız. Şeker fabrikası çalışanlarımız asla bir mağduriyet yaşamayacak.

DENETİMİ DEVLET KONTROLÜNDE OLACAK

-Kim yaparsa yapsın bu devlete ait. Devlet denetimi, kontrolü havale edemez, bizzat kendisi yapması lazım. Bizim bu bakış açısı ile çok daha güzel, çok daha verimli, milletin kaynağına yeni kaynaklar katan bir sistemi böylece getirmiş olacağız.

NBŞ nedir hangi ürünlerde var? Nişasta bazlı mısır şurubu şekeri

NURETTİN YILDIZ’A TEPKİ
Başbakan Binali Yıldırım ilahiyatçı Nurettin Yıldız’ın skandal açıklamalarına da tepki gösterdi şunları söyledi:

-Bu ara mikrofonu eline alan, internetin başına geçen Youtube’un başına oturan ahkam kesiyor. Bilen de bilmeyen de konuşuyor. Milletin duyguları ile oynamaya hiç kimsenin hakkı yok. Diyanet İşleri Başkanı, Din İşleri Yüksek Kurulu konuşur. Kadınlar erkekler asansörde bir arada çıkarsa şöyle olur, böyle olur, deli saçması şeyler bu. Cumhurbaşkanımızın dediği açık ve seçik, bizim yüce Rabbimiz o. Hepimiz inanıyoruz. Bir kitabımız var Kuran. Yine hepimiz için rehber. Bunlar bizim için ölçüdür, yeterli ölçüdür. Bunun dışındaki şeyler hiçbir şekilde dinin özünü teşkil etmez. Kalkıp tahkir etmeleri, korku salmaları bunlar asla kabul edilemez. Hepimiz aynı yaratanın kullarıyız. Allah’a giden kullar nefes alıp veren canlıların sayısı kadar. Herkes dinini imanını yaşayacak. Konuşacak kim var, bu işte salahiyeti olanlar.

Şeker fabrikaları niye satılıyor? NBŞ nedir bu iddia doğru mu?

Yiğit Bulut’tan NBŞ bombası! Beni öldürürler deyip ifşa etti

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ