Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kadına şiddetin İslam’da yeri yok

Diyanet’ten, “Allah vur dediyse vardır bir hikmet” diyen Nurettin Yıldız’a cevap: Kadına şiddetin İslam’da yeri yoktur.

Kadına şiddetin İslam’da yeri yok

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Erbaş mesajında şu ifadelere yer verdi: İnsanın yeryüzü serüveni aynı özden yaratılan Hz. Âdem ve Hz. Havva ile başlamıştır. Yüce dinimiz İslam’a göre insan mükerrem bir varlıktır. Dolayısıyla kadın ve erkek arasında yaratılış gayesi, varoluş değeri ve kulluk sorumluluğu açısından hiçbir fark yoktur. İnsanlık onurunu zedeleyen cahiliye anlayışının sadece bir çağa hasredilmeyip bir zihniyete ve yaşam tarzına işaret eden boyutunu
gözler önüne sermektedir.

Tasvip edilebilir yanı yok

Kadına şiddet konusunda, “Allah vur dediyse vardır bir hikmet” diyerek kadınların kocalarından dayak yediği için şükretmesi gerektiğini söyleyen Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın açıklamalarına karşılık da Erbaş, “Tasvip edilir hiçbir yanı, yönü ve mazereti bulunmayan kadına dönük şiddet merkezli eylem ve söylemin, rahmet ve esenlik dini olan İslam’dan referans bulması asla mümkün değildir” dedi.

Nurettin Yıldız’a soruşturma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında soruşturma başlattı. Yıldız, son olarak “Allah vur dediyse vardır bir hikmet” demiş ve kadınlara kocalarından dayak yedikleri için şükretmeleri tavsiyesinde bulunmuştu. Yıldız halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmekle suçlanıyor. Yıldız’ın ‘Yatak, yorgan, battaniye cinsel dürtüleri rahatsız eden yapıda olmamalı, asansörde halvet’ gibi sözleri infial yaratmıştı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ