Bursa Haber – Bursa Haberleri

Cumhurbaşkanlığı’ndan Fransa’ya sert tepki

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Fransa’nın Türkiye ile PYD arasında arabuluculuğa soyunmasına sert tepki gösterdi. Bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Fransız mevkidaşıyla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı’ndan Fransa’ya sert tepki

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye ile terör örgütü PYD arasında arabuluculuk yapmaya hazır oldukları yönündeki skandal açıklamaya ilk tepki Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan geldi. Kalın Twitter hesabından şunları yazdı: Türkiye’nin, SDG adı altında kendini meşrulaştırmaya çalışan PKK/PYD/YPG ile ilgili duruşu açık ve nettir. Türkiye ile bu tür terör yapılanmaları arasında ‘diyalog, temas, arabuluculuk’ gibi ciddiyetten uzak yaklaşımları reddediyoruz.

YPG’YE GARANTİ VERMİŞTİ: Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna başından bu yana sıcak bakmayan ve açıkça eleştirmekten kaçınmayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Ankara’nın çok sert tepkisine neden olacak bir adım attı. Salih Müslim’in de çatısı altında faaliyet gösterdiği TEV-DEM’in Eş Başkanı Aysa Abdullah’ın da aralarında bulunduğu bir heyeti kabul eden Macron yaptığı açıklamada YPG’ye destek garantisi verdi. 

Menbiç’e asker gönderme konusunda ABD ile anlaştıkları ifade edilen Macron’un “DSG Türkiye arasında arabulucu olabiliriz.” dediği ifade edilmişti.

BİR TEPKİ DE BOZDAĞ’DAN
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

Bozdağ’ın açıklamaları:

Fransa’nın PYD/YPG/YPJ terör örgütlerine destek garantisi vermesi ve bu yöndeki açıklaması; Alenen teröre,terör örgütlerine ve teröristlere destektir. Terör örgütlerini meşrulaştırma çabasıdır. Türkiye’ye saldıran terör örgütleriyle açıkça işbirliği ve dayanışmadır.

Terör örgütlerini desteklemek/meşrulaştırmak,terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma kabul edilemez. Türkiye,terör örgütleriyle mücadelede kararlıdır. Terör örgütlerine destek olan, Türkiye’nin desteğini kaybeder. Terör örgütlerine dost olan,Türkiye’nin dostluğunu kaybeder.

Terör örgütleriyle Türkiye’ye karşı işbirliği ve dayanışma içine giren ve teröristlerle birlikte Türkiye’ye saldıranlar, teröristlerle aynı muameleyi görürler, teröristler gibi Türkiye’nin hedefi olurlar. Umarız Fransa, rasyonel olmayan böyle bir adımı atmaz.

Terör örgütlerinin dostluğunu Türkiye’nin dostluğuna tercih edenler ile Türkiye ile işbirliği ve dayanışma yerine terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içine girenler;eninde sonunda dostları terör örgütleriyle birlikte kaybedeceklerdir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ