Bursa Haber – Bursa Haberleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 28 ton atık toplandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, ‘Sıfır Atık Projesi’nin detaylarını paylaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 28 ton atık toplandı

ad

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Sıfır Atık Projesi kapsamında, bakanlık ana hizmet binalarında, yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 28 ton değerlendirilebilir atığın toplanarak, ekonomiye kazandırıldığını söyledi.

“28 TON DEĞERLENDİRİLEBİLİR ATIK EKONOMİYE KAZANDIRILDI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ana hizmet binasında uygulamaya geçirildiğini hatırlatan Öztürk, “Bakanlığımızın hizmet binasında, 2018’in ilk çeyreğinde 17 ton kağıt, 6 ton plastik, 1 ton cam, 1,5 ton metal, 1,5 ton organik atık, 0,5 ton yemek artığı ve 0,7 ton bitkisel atık yağ olmak üzere, yaklaşık 28 ton değerlendirilebilir atığı toplayarak, ekonomiye kazandırdık.” diye konuştu.

Atık kağıtların toplanmasıyla 290 ağacı kesilmekten kurtardıklarını dile getiren Öztürk, atıkların da ham madde, kompost ve biodizel olarak değerlendirildiğini söyledi.

Öztürk, atıkların yerinde ayrıştırılarak geri dönüşüm işlemlerinin sağlanmasının yanı sıra proje kapsamında, Bakanlık binasında toplanan yemek ve ekmek artıklarının da sokak hayvanları bakım ve rehabilitasyon merkezlerine gönderildiğini kaydetti.

“2023’TE TÜM TÜRKİYE’DE UYGULANMASINI HEDEFLİYORUZ”

Bakanlığın taşra teşkilatı olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin de projeye dahil olmaya başladığına işaret eden Öztürk, “Sıfır Atık Projesi’ni, Ankara’dan başlamak üzere aşamalı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, Başbakanlık’ta, bakanlıklarda, bakanlıkların bağlı ve ilgili kurum ve kuruluşlarında, okullarda, üniversitelerde, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, eğlen-dinlen tesislerinde ve büyük iş yerlerinde uygulanması ve 2023’te ise tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedefliyoruz. 2018’de 1500 binada Sıfır Atık Sistemi’nin kurulmasını planlıyoruz.” dedi.

Projenin tüm Türkiye’ye yaygınlaştırıp, insanlığın geleceği adına bir sorumluluk hareketi olarak uygulanmasını sağlamak amacıyla da 30 ilde etkinlikler düzenlenmesinin planlandığını aktaran Öztürk, bu kapsamda Antalya, Denizli ve Kocaeli’nde etkinlik yapıldığını hatırlattı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ