Bursa Haber – Bursa Haberleri

2018 Belediye seçimleri yerel seçimler ne zaman yapılacak son dakika seçim tarihleri

Belediye seçimleri, yerel seçim tarihi son dakika açıklamaları merak ediliyor. Belediye seçimleri ne zaman olacak? Partisinin grup toplantısında konuşan MHP lideri Devlet Bahçeli Türkiye gündemini değiştirecek bir açıklama yaptı. Seçimlerin erkene alınması önerisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mecliste gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin, Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçiminin 26 Ağustos’ta yapılmasına ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Erdoğan, yarın Bahçeli ile görüşmesi olduğunu kaydetti. 18 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli saat 13.30’da bir görüşme yaptılar. Yarım saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim olacağını duyurdu. Erdoğan, bugünkü görüşmede de Devlet Bahçeli ile oldukça geniş bir yelpazede istişare ettiklerini belirterek, “Bu çerçevede Sayın Bahçeli’nin dün TBMM’deki Grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini de değerlendirme fırsat bulduk” dedi ve erken seçim tarihinin 24 Haziran Pazar günü olduğunu açıkladı. Peki yerel seçimler ne zaman? Daha önce yapılan açıklamada yerel seçimlerin 24 Mart 2019’da olacağı açıklanmıştı.Yapılan güncel açıklamalar haberimiz içerisinde olacaktır. Detaylar haberimizde sizlerle.

2018 Belediye seçimleri yerel seçimler ne zaman yapılacak son dakika seçim tarihleri

Belediye seçimleri ne zaman sorusu araştırılıyor. Yerel seçimler ne zaman yapılacak sorusu ile ilgili son dakika açıklamaları araştırılıyor. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin 17 Nisan’da yaptığı erken seçim açıklamasının ardından gözler iktidarın kararına yöneldi. 18 Nisan tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Devlet Bahçeli saat 13.30’da bir görüşme yaptılar. Yarım saat süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan erken seçim olacağını duyurdu. Erdoğan, bugünkü görüşmede de Devlet Bahçeli ile oldukça geniş bir yelpazede istişare ettiklerini belirterek, “Bu çerçevede Sayın Bahçeli’nin dün TBMM’deki Grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini de değerlendirme fırsat bulduk” dedi ve erken seçim tarihinin 24 Haziran Pazar günü olduğunu açıkladı. Peki yerel seçimler ne zaman? Daha önce yapılan açıklamada yerel seçimlerin 24 Mart 2019’da olacağı açıklanmıştı. Detaylar haberimizde sizlerle.

SEÇİMLER NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşme sonrasında açıklama yapmak üzere saat 15.53’te kameraların karşısına geçti.  Erdoğan, seçimin 24 Haziran’da yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

Erdoğan, bugünkü görüşmede de Devlet Bahçeli ile oldukça geniş bir yelpazede istişare ettiklerini belirterek, “Bu çerçevede Sayın Bahçeli’nin dün TBMM’deki Grup konuşmasında ifade ettiği milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin erkene alınmasıyla ilgili teklifini de değerlendirme fırsat bulduk” diye konuştu.

YEREL SEÇİMLER NE ZAMAN?

Daha önce yapılan açıklamada belediye seçimlerinin 24 Mart 2019 tarihinde olacağı açıklanmıştı.

“AK Parti seçimleri her zaman vaktinde yapmaya özen gösteren bir parti. Bunun bir iki istisnası var. Türkiye’nin iç ve dış şartları bunu gerektirdi. Erken seçim yapmamaya vaktinde seçim yapmaya bugüne kadar kural olarak özen gösterdik. Bu çerçevede şu anda planlanmış anayasal takvim 24 Mart 2019’da yerel seçimler, 3 Kasım 2019’da da Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimini yapacağız. Bu ilkesel olarak AK Parti’nin duruşudur. Temenni ederiz ki Türkiye’nin özel şartları içinde bulunduğumuz özel şartları herhangi bir değişikliğe neden olmaz. Biz AK Parti Seçim işleri birimi olarak hiç seçim olmayacakmış gibi sakin, vakarlı, dingin ama yarın seçim olacakmış gibi hazırlıklıyız.”

CHP’DEN ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’dan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçimin 24 Haziran 2018’de yapılacağını açıklamasının ardından ilk açıklama geldi. Kılıçdaroğlu, “2018 demokrasi yılı olacak. Hazırız, kazanacağız” dedi. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan da, “Milleti OHAL şartları altında adaletsiz bir seçime sürükleme hakkınız yok. Bugün TBMM OHAL tezkeresini reddetmek durumundadır” dedi. Tezcan, cumhurbaşkanı adayı ile ilgili soru üzerine, “Geç kaldığımızı düşünmüyoruz. Bugüne kadar yarın seçim olacak gibi hazır olduğumuzu söylüyorduk. Önümüzdeki günlerde aday ve stratejiyle ilgili önemli kararlar alınacaktır” diye konuştu.

YEREL SEÇİM NEDİR?

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın bir biçimde sağlanması ve idarede etkinlik ve verimliliğin sağlanmasında merkezi bir konuma sahiptirler. Yerel demokrasi bakımından yerel yönetimlerin seçimle gelmeleri büyük önem taşımaktadır. Anayasa’nın 67. Maddesinde yerel yönetimlerin karar organlarının seçimle iş başına geldikleri açıkça belirtilmiştir. Yerel seçim vatandaşların belirli süreler için köy, mahalle, belde, ilçe veya ilinin yerel hizmetlerini yerine getirmesi için yöneticilerini seçmesi demektir. Örnek olarak belediye başkanı seçimi ve muhtar seçimi yerel seçimlerdendir.

Yerel Seçimler Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ülkemizde yerel seçimler beş senede bir gerçekleştirilmektedir. Ülkemiz en son 2014 yılında yerel seçime gitmiştir. Yani bir dahaki muhtar, belediye başkanı gibi yöneticilerin seçimleri 2019 yılında gerçekleştirilecektir. Bu seçimde de yine değerlerinde olduğu gibi okullara sandıklar kurulacak, oy kullanma hakkına sahip olan her birey için bir oy pusulası ve zarf hazırlanacaktır. Bireyler kendileri için hazırlanmış olan kabinlere girerek yeni yöneticilerini seçeceklerdir. Hatta şimdiden çok sayıda siyasi parti ve kişi 2019 yılında gerçekleştirilecek olan yerel seçimler için çalışmalarına başlamıştır.

Yerel Seçimde Kimler Seçilir, Kimleri Seçeriz?

Yerel seçimlerde büyükşehir belediye başkanları, il belediye başkanları, ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, mahalle ve köy muhtarları ile il genel meclisi ve belediye meclisi için üyeler seçilmektedir. Bu yazımızda yerel seçim hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ