Bursa Haber – Bursa Haberleri

Çin uyardı, ABD şaşkın! Tansiyon yükseliyor

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin’in ABD ile ticari anlaşmazlıkların getireceği her türlü olumsuz etkiyi aşmaya hazırlıklı olduklarını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, “ABD, Çin’in yükselişini sınırlamaya, kontrol altına almaya kararlı ise yanlış bir hesaplama yapıyor.” diye uyardı.

Gao Feng, Çin’in ABD’den ithal edilen bazı ürünler için gümrük tarifelerini yükseltmesinin yurt içindeki sektörler üzerinde büyük bir etkisinin olmayacağını da savundu ve Washington’un Çin’in karşı koyma, direnme azmini küçümsemediğini umduklarını söyledi.

Gao daha önce  “Umarım ABD’deki bazı kişiler durumu yanlış değerlendirmez. Eğer ABD gerilimi artıracak bir eylemde bulunursa, Çin buna karşı koymaktan çekinmeyecek. Eğer ABD kendi yolunu izler ve tek taraflılık ve ticari korumacılıkta ısrar ederse, Çin tarafı kararlılıkla karşı koyacak ve sonuna kadar mücadele edecek”  açıklamasında bulunmuştu

‘TİCARET SAVAŞI’ NASIL BAŞLAMIŞTI?

?Çin ve ABD arasındaki ticaret tartışmaları bu yılın başında ABD’nin ithal alüminyum ve çeliğe ek gümrük vergisi getirme kararı alması ve sonrasında Çin’den ithal edilen 50 milyar dolar değerindeki ürünlere ek gümrük vergisi uygulama planını duyurmasıyla başlamıştı.
Çin buna misilleme olarak aralarında soya fasülyesi ve hava araçlarının da olduğu 50 milyar dolar değerindeki ABD’den ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi planını açıklamıştı.

Trump ise ardından Çin mallarına 100 milyar dolar değerinde ek gümrük vergisi getirme planını açıklamış, Pekin buna ‘aynı güçle’ yanıt vereceğini duyurmuştu.

(DHA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ