Bursa Haber – Bursa Haberleri

KYK borçları TBMM’de

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi borçlarının silinmesi için TBMM’ye yasa teklifi sunuldu.

KYK borçları TBMM’de

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ’ın yasa teklifi üniversitede okuyan öğrencilerin bugüne kadar aldıkları krediyi geri ödememeyi içeriyor. Yasa TBMM’de kabul edildiği taktirde bütün öğrencilerin borçları silinecek.

KYK borçları TBMM'de

TEKLİF KABUL GÖRÜRSE BORÇLAR SİLİNECEK

KYK teklifi mecliste kabul edilirse öğrenim kredisi KYK borçları tamamen silinecek. Kurum gerekli gördüğü takdirde burs alan öğrencilerin belge veya durumlarını araştırabilir. Araştırma sonucunda öğrencinin belgelerinde veya durumunda gerçeğe aykırı bir hususun tespit edilmesi halinde bursu kesilir.

KYK borçları TBMM'de

ÖDENEN BURSLAR ÖĞRENİM KREDİSİNE DÖNÜŞECEK

Ödenen bursların tamamı öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, 18/01/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinde belirlenen esaslara göre tahsil edilir.

Öğrenim görmekte olduğu öğretim kurumundan en az bir yarıyıl uzaklaştırma cezası alanların bursları, ceza aldığı tarih itibariyle kesilir. Verilen disiplin cezasının öğretim kurumunca geç bildirilmesi halinde ise cezanın verildiği tarihten sonra yapılır.

Bu tarihten sonra ödenen burs miktarları öğrenim kredisi borcuna dönüştürülerek, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre tahsil edilir.

KYK borçları TBMM'de

ÖĞRENCİLERE GECİKME ZAMMI UYGULANIYOR”

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, teklifin gerekçesinde, “Her yıl üniversitelerimizden yüz binlerce öğrencimiz Kredi Yurtlar Kurumu’nca verilen katkı ve öğrenim kredisi borçlarıyla mezun olmaktadır. Öğrencilerin bu borçları, mezuniyetten 2 yıl sonra geri ödemeye başlamaları gerekmektedir. Kredi ödemelerini erteleme imkanı yok ise aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır” dedi.

TEKLİFİN ÖZETİ

351 Sayılı Yükseköğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nde şu ifadelere yer verildi.

“Teklif ile, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun, yüksek öğrenim gören ve yönetmelikle düzenlenecek esaslar çerçevesinde yeterlikleri ve ihtiyaçları belirlenecek öğrencilere karşılıksız olarak öğrenim ve katkı kredisi vermesi, ayrıca hâlihazırda bu kredileri almakta olanlar ile bunlara ilişkin borcu olanların söz konusu kredi borçlarının silinmesi amaçlanmaktadır”

KYK borçları TBMM'de

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ