Bursa Haber – Bursa Haberleri

Ehliyet sınav sonucu sorgulama 21 Nisan Milli Eğitim Bakanlığı

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama sayfası erişime açıldı. 21 Nisan’da yapılan ehliyet sınav sonuçları bugün Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinden erişime açıldı. Ehliyet sınav sonucundan 70 puan alan adalar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Direksiyon sınavı ise 1 hafta içinde yapılacak ve sonuçları anından öğrenilecek. MEB üzerinden TC şifresi ile ehliyet sınav sorgulama sayfası haberimizde.

Ehliyet sınav sonucu sorgulama 21 Nisan Milli Eğitim Bakanlığı

Ehliyet sınav sonuçları sorgulama MEB üzerinden giriş TC şifresi ile sorgulama sayfası haberimizde. 21 Nisan’da tek oturumlar saat 14.00’te yapılan ehliyet sınav sonuçları bugün erişime açıldı. Ehliyet sınav sonuçları meb.gov.tr adresinden öğrenilecek. Ehliyet sınav sonucundan adayların en az 70 puan alması gerekiyor. 70 puan ve üstü alan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak.

 SÜRÜCÜ SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDIĞINDA NASIL İTİRAZ EDİLECEK: Ehliyet sınav sorularına, cevaplarına ya da sonuçlarına yapılacak olan itirazlar sınav sonuçlarının açıklanmasından sonraki 10 gün içerisinde yapılmalıdır. Bu süre içinde itiraz dilekçesi yazılarak ilgili kurum olan Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetler Genel Müdürlüğü’ne yollanmalıdır.

İtiraz başvuruları için Ziraat Bankası, Halk Bankası veya Türkiye Vakıflar Bankası şubelerinden birisine ‘’Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığıyla 20 TL itiraz ücreti yatırılması gereklidir. Ücretin ödendiğine dair makbuzu da alıp itiraz dilekçesine eklemelisiniz. Başvurusu, sınavı geçersiz sayılan adaylar ile sınava girmeyen adayların itiraz başvuruları dikkate alınmayacaktır. Faksla yapılan itirazlarda dikkate alınmayacak olup itirazların cevaplanma sürecinde ÖDSGM’nin genel evrak kayıt tarihleri esas alınacaktır.

Başvurusu/sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, kursiyerlerin/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar dikkate alınmayacak ve cevaplandırılmayacaktır.

EHLİYET SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yılda 5 kez düzenlenen ehliyet sınavlarından ikincisi yapıldı. Ehliyet sınavına girerek sürücü belgesi alma hakkı için ter döken adaylar ehliyet sınavı soru ve cevaplarını, ehliyet sınavı sonuçlarını merak ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı ehliyet sınav sonuçlarının 21 Nisan tarihinde açıklanacağını duyurdu. Adaylar da sınav sonuçlarına kısa bir zaman kala puanlarını öğrenmek için ehliyet sorularını ve cevaplarını bekliyorlar. Sınav sonucunu merak edenler adaylara yanıt MEB takviminde verildi. MEB’in yayınladığı takvime göre son gerçekleşen ehliyet sınavının sonuçları 3 Mayıs 2018 tarihinde yani bugün açıklanacak.

BARAJ PUANI KAÇ: 12 tanesi ilk yardım, 23 tanesi trafik, 9 tanesi motor, 6 tanesi trafik adabı soruları olmak üzere toplam 50 sorudan yapılan ehliyet sınavına katılan sürücü adayları baraj puanını araştırıyor. Bu 50 sorudan 35 doğru yapanlar, bir sonraki direksiyon sınavına girmeye hak kazanacak. Yazılı sınavda baraj puanı 70’dir.

2018 EHLİYET SINAV TARİHLERİ

2018/MTSKS-3 04 AĞUSTOS 2018 ( saat 14.00)
2018/MTSKS-4 20 EKİM 2018 (saat 14.00)
2018/MTSKS-5 22 ARALIK 2018 (saat 14.00)
2018/MTSK e-Sınavı e-Sınav salonu oluşturulan illerde haftanın 7 (yedi) günü yapılacaktır.

DİREKSİYON SINAVI NE ZAMAN: Direksiyon sınavları için genelde ise tam bir tarih açıklanmıyor. Ancak genelde direksiyon sınavları ehliyet sınavları açıklandıktan 2 ila 5 hafta arasında bir süre içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu tarihleri de en net, ehliyet sınavı ve direksiyon sınavı için gittiğiniz kurslar biliyor. Bu anlamda zaten bir kursa gidiyorsanız, tarihi kurslar planlayacağı için fazla endişelenmeniz gerekmiyor.

DİREKSİYON SINAVI NASIL YAPILIR: Ehliyet sınavında en az 70 puan alanlar, direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Direksiyon sınavında adaylara ilk olarak, atacın tanınması ile ilgili birkaç soru sorulur. Sorulara yeterli cevaplar veremeyenler başarısız sayılırlar. Sürüş aşamasına geçildiğinde, adayın aynaları kontrol etmesinden emniyet kemerini takmasına direksiyon hakimiyetini sağlamasından hız kurallarına uymasına kadar pek çok noktaya dikkat edilir ve puan verilir. Adayın sürüş esnasında yapacağı her hata puanının düşmesine neden olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ