Bursa Haber – Bursa Haberleri

Irak seçimleri için Türkiye’de oy kullanımı

Irak’ta 12 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek olan seçimlere için Türkiye’de yaşayan Iraklılar da oy kullanabilecek. Buna göre 10-11 Mayıs tarihlerinde seçmenler belli kentlerde oy kullanacak.

Irak’ta önümüzdeki hafta genel seçimler gerçekleştşrilecek. Ülkenin yönetiminde bulunacak olan isimlerin belirleneceği seçimlerde yurt dışında da oy kullanımı gerçekleştirilecek.

En çok Iraklı’nın misafir bulunduğu ülkelerden biri olan Türkiye’de de 10-11 Mayıs (Perşembe-Cuma) tarihlerinde Iraklılar 6 şehir, 16 farklı merkezde oyunu kullanabilecek.

Irak seçimleri için Türkiye'de oy kullanımı

IRAK SEÇİMİ İÇİN SANDIKALR KURULACAK

Iraklılar için 10-11 Mayıs tarihlerinde İsstanbul, Ankara, Sakarya, Samsun, Yalova ve Çorum’da kurulacak olan sandıklarda 16 farklı merkezde oy kullanımı sağlanacak.

Özellikle Türkmen bölgelerindeki seçime yönelik katılımı artırma amacıyla yapılan bu uygulama, Musul, Kerkük ve DEAŞ’ın vurduğu Telafer kentlerindeki seçime önemli bir katkı sağlayacak.

SİYASİ KAZANIM

Bu zamana kadar ülkelerindeki seçimlere katılım sağlayamayan yurt dışındaki Iraklılar ve Türkmenler, gerçekleştirilen bu hamle ile önemli bir siyasi kazanım sağladı. Bununla birlikte DEAŞ’ın yaratrtığı tahribatı büyük oranda silecek olan bu seçim Türkmenlerin yaralarına da derman olacak.

Resmi kayıtlara göre yurt dışında oy kullanması beklenen 150 bin Türkmen ve Iraklı’nın bulunduğu belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ