Bursa Haber – Bursa Haberleri

Zeybekçi’den Merkez Bankası’na canlı yayında ‘dolar’ çağrısı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, NTV’nin canlı yayınında Merkez Bankası’na dolardaki hareketlilikle ilgili “Kurumlarımızın elinde yetkileri var. İlgili kurumlar geciktirmeden sorumluluk almalı” çağrısı yaptı…

Zeybekçi’den Merkez Bankası’na canlı yayında ‘dolar’ çağrısı

EKONOMİ Bakanı Nihat Zeybekci, dolardaki hareketlilikle ilgili “Para politikaları ile ilgili TL’nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var. Yetkisi olanların yetkilerini kendi sorumluluk alanları içinde kullanmalarının gerekliliğine inanıyorum” dedi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin açıklamasından satır başları şöyle: 

DÖVİZDEKİ YÜKSELİŞ SPEKÜLATİF… 

– Türk lirasının değer kaybını bir reel makroekonomik nedene bağlamak mümkün değil. Bu yüzden spekülatif diyoruz. Para politikalarıyla yönlendirilmesi gereken bir alan. Para politikaları ile ilgili TL’nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız da var.

“İLGİLİ KURUMLAR GECİKTİRMEDEN SORUMLULUK ALMALI”

Bu tedbirleri alacak yetki ve sorumlulukları da var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var. Yetkisi olanların yetkilerini kullanırken kendi sorumluluk alanları içinde kullanmalarının gerekliliğine inanıyorum. Bunun da geciktirilmesinin Türk sanayisine, büyümesine makroekonomik performanslara faydası olmadığına inanıyorum. 

CUMHURBAŞKANINI BAŞBAKANI DAHİL ETMEDEN… 

Dövizdeki artışın maliyetini Türk reel sektörüne ödetmemek lazım. İlgili kurumlar Cumhurbaşkanı ya da Başbakan’ı konuya dahil etmeden sorumluluklarının gereğini yapmalı. Spekülatif değer kaybına müsaade etmeyeceğimizi göstermemiz lazım.

“KALICI HASAR OLUŞMADI”…

– Şu anda kurun seviyesi anormal, kalıcı hasar henüz oluşmadı. Ekonomide ilk etkisi, enflasyonu yukarı çekmesi, faizlerin orta vadede kalıcı yukarı gitmesi riskleri olabilir. Henüz o noktaya gelinmedi.

“ENFLASYON BİR-İKİ ÇEYREK TEK HANEYE İNMEZ”

– Para politikalarıyla ilgili uygulamada hızlı bir şekilde gereğinin yapılacağına inanıyorum. Bu yapılırsa enflasyonla ilgili büyük bir değişiklik olmaz diye düşünüyorum. Maalesef yakın bir iki çeyrek içinde tek haneli rakamı pek olası görmüyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ