Bursa Haber – Bursa Haberleri

Sınavdan bir gün önce nefes egzersizleri yapın

Uzmanlar, sınav öncesi yapılacak egzersizlerin çocukları sınava odaklayacağı ve rahatlatacağı tavsiyesinde bulundu.

Sınavdan bir gün önce nefes egzersizleri yapın

Liselere Geçiş Sınavı (LGS) olarak bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek olan sınav, 2 Haziran Cumartesi günü, iki bölüm halinde uygulanacak.

Sınavda çoktan seçmeli 90 soru yer alacak. Sınav öncesi hem öğrencilere hem de ailelere önemli tavsiyelerde bulunan Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, kaygının bulaşıcı olduğunu belirterek aileleri uyardı.

“KAYGIYI SIKLIKLA YAŞIYORLAR”

Sınav kaygısının öğrenilen bilginin aktarılmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Gizem Mine Çölümlü, “Çocuklar sınava çok fazla anlam yüklediklerinde, sınavla ilgili çok yüksek beklenti içinde olduklarında ve sınavla ilgili zihinsel imajlarında bozulmalar yaşadıklarında bu kaygıyı sıklıkla yaşıyorlar” diye konuştu.

Sınavdan bir gün önce nefes egzersizleri yapın

HANGİ BELİRTİLER ORTAYA ÇIKIYOR

Çocuğun rekabetçi ve mükemmeliyetçi yapısının kaygıyı artırdığını vurgulayan Gizem Mine Çölümlü, “Çocuğun yanı sıra anne ve babanın çevreyle desteklenen tutumu bu kaygıyı yükseltebiliyor. Çocuk anne ve babanın beklentisini karşılamak amacıyla sınav kaygısını daha yoğunlukta yaşayabiliyor. Kaygının bedensel, duygusal ve zihinsel yansımalarını görüyoruz. Odaklanmada problem, konsantre olamama, terleme, midede ağrı, baş ağrısı, titreme gibi etkileri sıkça bizim gözlemlediğimiz kaygı semptomları arasında yer alıyor” ifadelerini kullandı.

Sınavdan bir gün önce nefes egzersizleri yapın

“ÇOCUĞUN KAYGISINI YÖNETİN”

Çölümlü, “Anne ve babalar durumu biraz daha normalize ederek çocuğun bu kaygısını yönetebilirler. Bunun dışında sınavdan bir gün öncesinde nefes ve gevşeme egzersizleri yapılabilir. Sınava hazırlık aşamasında beslenme ve uykuya dikkat ederek öğrenciler güne hazırlanabilir. Nefes egzersizi sınav sabahı ya da sınavdan bir gün önce de yapılabilir, kasların gevşemesine ve kişinin sağlıklı nefes ile o heyecanını dengelemesine yardımcı olacak bir çalışma. Bunu eğer anne ve baba kaygılı ise onlar da uygulayabilirler. Çocuğu o anda sınava odaklayacak ve rahatlatacak egzersizlerdir bunlar. Sınav sabahı yapılacak tek şey çocuğa çok fazla yüklenmemek olmalıdır” şeklinde konuştu.

Sınavdan bir gün önce nefes egzersizleri yapın

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ