Bursa Haber – Bursa Haberleri

Mehmet Şimşek’ten flaş enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek beklentilerin üstünde gelen mayıs ayı enflasyon verilerini değerlendirdi. Yükselişin kur ve petroldaki artıştan kaynaklı olduğunu söyleyen Şimşek ‘tedbirlerimiz güçlenecek’ vurgusu yaptı.

Mehmet Şimşek’ten flaş enflasyon açıklaması

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek rakamların beklentileri geçmesini dolar ve petrol fiyatlarına bağladı. Enflasyonda düşüş için ise yılın ikinci yarsını işaret etti.

Twitter hesabından açıklamalarda bulununan Şimşek şunları söyledi;

– Enflasyondaki yükseliş büyük ölçüde baz etkileri ile petrol ve kur gibi dönemsel hareketleri yansıtıyor. Mayıs itibarıyla kur ve petrol fiyatlarının yıllık enflasyona etkisi 4 puandan yüksek oldu. Sürdürülebilir yüksek büyüme için fiyat istikrarı en büyük önceliğimiz.

– Para politikası ve maliye politikası koordinasyonu artarak devam edecek. Seçim sonrası yapısal reformlar ve makro ihtiyati tedbirler ile politika setimiz daha da güçlenecek. Ekonomide dengelenme eğilimi başlamış durumda, önümüzdeki dönemde daha belirgin şekilde gözlenecek.

– Kısa vadede baz etkileriyle enflasyondaki artış devam edebilir, ancak para ve maliye politikalarının koordineli önlemleri ile yılın ikinci yarısında düşüş eğilimi başlayacak. Enflasyon ve cari açıktaki iyileşme sürdürülebilir yüksek büyümeyi destekleyecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ