Bursa Haber – Bursa Haberleri

Kasıma kadar bekleyemediler! 1,3 milyar dolarlık hisse gitti

Facebook tarafından satın alındıktan sonra, tıpkı Facebook gibi kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili birçok kez gündeme gelen WhatsApp’ın kurucuları Jan Koum ve Brian Acton, şirketin reklam politikasına karşı çıktıkları ve WhatsApp’ta uygulamak istemedikleri için fikir ayrılığına düştü ve şirketten ayrıldı. İkili kasım ayına kadar şirkette kalsaydı, 1,3 milyar dolar değerinde hisseleri olacaktı

Kasıma kadar bekleyemediler! 1,3 milyar dolarlık hisse gitti

Yaklaşık 1,5 milyar kullanıcıya erişen mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın kurucuları, Facebook’un kişisel verileri kullanan reklam modeline geçiş yapmayı uzun süredir reddediyordu. Fikir ayrılığı şirketin CEO’su Mark Zuckerberg ve COO Sheryl Sandberg ile aralarının açılmasına sebep oldu.

Ancak WhatsApp ve Facebook arasındaki problemler bununla sınırlı değildi. Kültürel bir ayrım da vardı. WhatsApp çalışanları daha sakin huzurlu bir ofiste çalışmakisterken, Facebook’un Silikon Vadisi ofisi adeta ‘patlıyordu’. Bir yandan WhatsApp çalışanlarının daha büyük masalar ve daha güzel tuvaletler istemesi de alınganlık sebebi oldu.

Kurucu ortaklardan Brian Acton ilk hamleyi yaptı ve Kasım 2017’de Facebook’tan ayrıldı. Böylece kontratını tamamlamış olsaydı alacağı 900 milyon dolarlık hisseden de vazgeçmiş oldu.

Diğer kurucu ortak Koum’un ayrılığı ise nisanda duyuruldu ve ağustosta gerçekleşti. Koum’un da 400 milyon dolarlık hisseyi ardında bıraktığı belirtiliyor.

İkili bu yılın kasım ayına kadar şirkette kalsalardı, bu hisselerin sahibi olacaklardı.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ