Bursa Haber – Bursa Haberleri

AYT bugün saat kaçta yapılacak-kaç soru sorulacak YKS açıklaması

Üniversiteye giriş sınavının ikinci kritik aşaması bugün AYT oturumu ile yapılacak. Peki YKS’nin 2. aşaması olan AYT bugün saat kaçta başlayacak ve Alan yeterlilik sınavı AYT kaç dakika sürecek? 2018 AYT sınavı 10.15’te başlayacak ve öğrencilere 160 soru sorulacak.

AYT bugün saat kaçta yapılacak-kaç soru sorulacak YKS açıklaması

AYT bugün saat kaçta, 2018 YKS sınavı AYT saat kaçta başlayacak ve kaç saat sürecek? YKS’nin AYT sınavı, 1 Temmuz 2018 tarihinde, saat 10:15’te başlıyor. Bu oturumda adaylara Türk dili ve edebiyatı, sosyal bilimler – 1, sosyal bilimler – 2, matematik ve fen bilimleri olmak üzere toplam dört alt testten oluşan bir kitapçık verilecek. Her testten 40’ar soru olmak üzere AYT toplam 160 sorudan oluşacak.

ÖSYM ZAMAN KONUSUNDA UYARIYOR: TYT’de sınav süresinin ilk 100 dakikası, AYT’de sınav süresinin ilk 135 dakikası, YDT’de sınav süresinin ilk 90 dakikası çıkmak kesinlikle yasaktır.

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK, NASIL KULLANILACAK: ÖSYM sınav takvimi, bilgilendirme sayfasındaki bilgilere göre; sonuçlar 31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanıyor. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir. TYT’de elde edilen 200 ve üzeri puan, iki yıl süreyle geçerlidir. Uygulamaya yönelik usul ve esaslar, YÖK tarafından belirlenecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ