Bursa Haber – Bursa Haberleri

AYT barajını geçmek için kaç net soru yapılmalı-Alan Yeterlilik Testi ÖSYM 2018

Üniversite sınavına giriş sınav olan YKS haftasonu yapıldı. Öğrenciler AYT ve TYT sınavlarına girdi. Peki AYT yani Alan Yeterlilik testinden kaç barajı geçmek için kaç net yapılmalı? AYT barajı 180 puan yani öğrenciler AYT testinden en az 20 soruya net cevap vermesi gerekiyor.

AYT barajını geçmek için kaç net soru yapılmalı-Alan Yeterlilik Testi ÖSYM 2018

2018 YKS sınavları 2 oturumla yapıldı. Binlerce öğrenci hayalindeki üniversiteye girmek için YKS sınavlarında ter döktü. YKS sınav sonuçları 31 Temmuz’da erişime açılacak. Peki YKS’nin AYT oturumdan barajı geçmek için kaç puan  alınmalı, 180 barajını geçmek kaç net yapmalı? 

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK: YKS sınav sonuçları ÖSYM’den alınan bilgilere göre 31 Temmuz’da açıklanacak.

2018 YKS BARAJ PUANI KAÇ: Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için en az TYT’de 150’yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi’ndeki (AYT) 180’i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT’den 15 net AYT’den 20 net yapmak zorunda.

HANGİ OTURUM KAÇ SORU: TYT’de Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu.

AYT’de Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru, YDT’de ise 80 soru soruldu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ